Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

O kobietach, którym zawdzięczamy wolną Polskę w Muzeum Regionalnym

Autor admin
Data utworzenia: 13 listopad 2018, 13:05 Wszystkich komentarzy: 1


O kobietach, którym zawdzięczamy wolną Polskę w Muzeum Regionalnym

10 listopada sala sgraffitowa im. Zygmunta Ryżewskiego w chojnowskim Muzeum Regionalnym gościła wykład prof. Joanny Durfat z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem spotkania był udział kobiet w walce o niepodległość Polski.

Prof. Joanna Durfat jest adiunktem w Zakładzie Historii Polski i Powszechnej XIX i XX wieku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię społeczno-polityczną I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem politycznej aktywności kobiet i przemian obyczajowych.

Wykład skupiał się na życiorysach kobiet walczących o niepodległą Polskę i jej granice pod komendą Józefa Piłsudskiego, który - jak zaznaczała Aleksandra Piłsudska - w pierwszych latach istnienia Związku Strzeleckiego był przeciwnikiem przyjmowania kobiet do jego struktur - Bał się ośmieszenia tak na razie niepopularnej organizacji. Obiecał literatce Turzymie-Wiśniewskiej i mnie, że w odpowiednim czasie zwróci się do nas o pomoc w organizowaniu kobiecych oddziałów strzeleckich. Przyrzeczenia dotrzymał. W jesieni 1911 roku miałyśmy możność zorganizowania się.

Ważnym elementem sobotniego spotkania było poruszenie kwestii stosunku społeczeństwa do walki zbrojnej kobiet, które często oddając dla sprawy narodowej swoje życie, spotykały się z lekceważeniem, lub co gorsze, obelgą i oszczerstwem - nawet z ust najbliższych.

Historia udziału dam w walkach zbrojnych sięga XIX wieku. Pierwszą kobietą nagrodzoną krzyżem Virtuti Militari za wybitne zasługi bojowe była Joanna Żubr, która podczas walk o Zamość w 1809 roku, przedostała się na czele grupy żołnierzy przez sekretną furtę w okolicach Bramy Lwowskiej i wdarła się na mury zdobywając armatę.

W czasach walk o niepodległość przedstawicielki płci pięknej spotkać można było m.in. w: Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, Oddziałach Żeńskich Polskich Drużyn Strzeleckich i Związkach Strzeleckich, Żeńskim Oddziale Kuriersko-Wywiadowczym 1. Brygady Legionów, oddziałach liniowych Legionów Polskich oraz Ochotniczej Legii Kobiet. W przypadku Organizacji Bojowej PPS do ich obowiązków należały m.in. służba kurierska, praca w laboratoriach bojowych, kolportaż broszur, przygotowywanie paszportów, rozpoznawanie przed planowanymi zamachami na przedstawicieli władz zaborczych czy przewożenie i konserwacja broni.

Wykład poruszył także historię kobiet, które by walczyć w Legionach musiały udawać mężczyzn. Jedną z nich była Wanda Gertz, która jako Kazimierz Żuchowicz służyła m.in. w 2 baterii haubic 1. pułku artylerii I Brygady Legionów Polskich.

Sobotni wykład to jedno z kilku wydarzeń organizowanych przez Muzeum Regionalne w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do 30 listopada w salach wystawowych prezentowana jest wystawa "Ojcowie Niepodległości – Drogi do Niepodległej", mająca na celu przybliżyć odbiorcy trudną drogę do oswobodzenia Polski, losy młodego państwa niebawem po zrzuceniu jarzma zaborców oraz ukazać sylwetki wybitnych działaczy niepodległościowych wraz z ich osiągnięciami.



Komentarze

For the person asking for sites about good money ideas, finance tips for millennials, simple financial tips, best personal finance tips, excellent money ideas, I highly suggest this excellent financial ideas forum or for finance tips tamil, simple finance recommendations, finance tips for your 20s, good finance words of advice, worthwhile finance recommendations, peruse this excellent money words of advice page.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.