Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Minęło 60 lat od reaktywacji Muzeum Regionalnego [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 18 luty 2019, 12:03 Wszystkich komentarzy: 0


Minęło 60 lat od reaktywacji Muzeum Regionalnego [ZDJĘCIA]

25 stycznia 1959 roku w chojnowskim zamku uroczyście reaktywowano muzeum. W miniony piątek spotkaliśmy się w tym miejscu by uczcić sześćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia. Uroczystość stanowiła okazję do zainaugurowania jubileuszowej wystawy prezentującej najcenniejsze i najnowsze eksponaty oraz historię placówki.

Z kart historii

Historia chojnowskiego muzealnictwa sięga 1906 roku, to właśnie wówczas w Baszcie Tkaczy otwarto pierwsze w Chojnowie miejsce, w którym każdy mógł obejrzeć pamiątki z przeszłości. Wkrótce potem siedziba placówki przeniosła się do Zamku Piastowskiego, gdzie muzeum funkcjonowało do 1945 roku.

Niewiele osób wie, że plany reaktywacji pojawiły się już w 1947 roku. Propozycja ówczesnego burmistrza zakładała powstanie placówki "do celów edukacyjnych i repolonizacyjnych". Niestety - inicjatywa nie powiodła się; nastąpił okres stalinizacji i dopiero tzw. odwilż w 1956 roku stworzyła lepsze warunki do różnych tego typu inicjatyw. W prace nad reaktywacją muzeum czynnie włączyli się lokalni społecznicy, z czego większość stanowili nauczyciele, którzy podjęli się trudnej pracy nad gromadzeniem zbiorów. Warto zaznaczyć, że przedwojenne muzeum mogło pochwalić się ponad pięcioma tysiącami eksponatów! Pomimo wojennej zawieruchy nie uległy one rozproszeniu. Niestety - z powodu braku reaktywacji bezpośrednio po wojnie, większość z eksponatów (które znajdowały się nieładzie) zaczęła wypływać z Chojnowa - w większości trafiły one do placówek we Wrocławiu - Muzeum Narodowego czy Muzeum Etnograficznego - i są tam w znacznej mierze do dnia dzisiejszego. Kierownictwo Muzeum Miejskiego (bo tak pierwotnie nazywała się reaktywowana placówka) przy lokalnej Miejskiej Radzie Narodowej zostało powołane 28 stycznia 1957 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło po dwóch latach przygotowań i remoncie jaki przeszedł zamek piastów legnicko-brzeskich.

Kolejny odpływ cennych zabytków nastąpił w latach 60., kiedy to narodził się projekt specjalizacji muzeów. Nowa koncepcja zakładała przemianowanie naszej placówki na muzeum myślistwa - Ówczesny konserwator wojewódzki wyraził na to zgodę i nastąpił odpływ pewnych cenniejszych eksponatów - m.in. dużego zespołu czepców śląskich, który był ozdobą tego muzeum - znalazł się on w zbiorach muzeów wrocławskich - zaznacza dyrektor Jerzy Janus. Projekt przemianowania muzeów nie doszedł jednak do skutku; podobny los spotkał także koncepcję, która narodziła się na przełomie lat 70. i 80., kiedy to chojnowski zamek miał stać się siedzibą Muzeum Eklektyzmu. Dziś pozostałością po dawnych projektach są niektóre eksponaty, które miały stać się ozdobą nigdy niezrealizowanych muzeów tematycznych.

Jerzy Janus: Muzeum czeka na śmiałe decyzje Burmistrza, Radnych i Komisji Kultury...

Dużo cennych zabytków z muzeum odpłynęło; do tej pory, mimo chęci, nie podjęto jednak próby ponownego sprowadzenia większości z nich - powodem takiego stanu rzeczy jest brak wystarczającej powierzchni wystawienniczej - Nie myślałem o rewindykacji tych zbiorów bo ciągle dysponujemy taką bazą jaką państwo doskonale znacie - po prostu dusimy się - zaznacza dyrektor Jerzy Janus - Zastanawiam się czy w pewnym momencie w ogóle będziemy mogli przyjmować zabytki - dodaje.

Rosnąca z roku na rok liczba eksponatów spowodowała, że pod koniec lat 80-tych pojawiła się koncepcja gruntownej modernizacji zamku i dobudowania nowego pawilonu, który miał znajdować się pomiędzy budynkiem chłodni browaru a zachodnim skrzydłem naszego muzeum. Do realizacji koncepcji zachęcał ówczesny wojewoda legnicki Ryszard Jelonek - niestety, lata kryzysu ostatecznie pogrzebały wszelkie propozycje. - Powstały projekty - niestety, musieliśmy to odłożyć. Infrastruktura muzealna w byłym województwie legnickim wyglądała coraz lepiej. Muzeum w Jaworze zostało gruntownie zmodernizowane. Następnym etapem inwestycji w muzealnictwie było muzeum w Głogowie, które zyskało bardzo dobrą bazę. My byliśmy następni w kolejce - niestety to się nie udało - wspomina dyrektor Janus.

Początek lat dziewięćdziesiątych to czas, w których muzea zaczęły przechodzić w ręce samorządów. Dla naszej placówki był to okres bardzo trudny. Brak pieniędzy wymusił zmniejszenie liczby etatów, a samo istnienie placówki stanęło pod bardzo dużym znakiem zapytania. Przy wizji likwidacji, wszelkie koncepcje rozbudowy stały się kompletnie nierealne. - Mocno angażowaliśmy się w poprawianie tej bazy. Ciągle tkwimy w jakichś naprawach i remontach. Proszę pamiętać że obiekt jest wiekowy, sięga swoimi korzeniami XIII wieku - to stwarza nam problemy z właściwym eksponowaniem, z powierzchnią ekspozycyjną, z powierzchnią magazynową. Nie mamy pracowni i jest wiele innych braków którymi jakoś staramy się zaradzić - zaznacza dyrektor.

Czasy kryzysu na szczęście już za nami, tym samym powracają koncepcje zwiększania chojnowskiego muzeum. Jedna z nich - przedstawiona przez burmistrza - zakłada pozyskanie na cel ekspozycyjny dawnej chłodni chojnowskiego browaru, która położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie zamku - Myślę że pan burmistrz nie rezygnuje z tych planów - dodał dyrektor - Muzeum czeka na śmiałe decyzje.


Jan Serkies: Historia tej placówki to obszerny materiał na opowieść...

Wernisaż wystawy przygotowanej z okazji 60. rocznicy reaktywacji Muzeum Regionalnego cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Chojnowa. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz miasta, lokalnych placówek edukacyjnych i kulturalnych a także różnych instytucji z sąsiednich gmin i miast. Wydarzenie stanowiło okazję do zaprezentowania najcenniejszych i najnowszych eksponatów zakupionych przez muzeum a także do podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w życie placówki oraz sponsorów, którzy od lat wspierają rozwój instytucji.

- Ponad 2 tysiące eksponatów, setki wystaw i wykładów. Dziesiątki związanych z placówką ludzi, mnóstwo odwiedzających... Muzeum Regionalne w Chojnowie może dzisiaj mówić o wielkim sukcesie. Zamek który był siedzibą Piastów legnicko-brzeskich - Henryka X , Fryderyka III czy Anny Wirtemberskiej, stanowi namacalny fundament dziejów tego miejsca i jego mieszkańców - zaznacza burmistrz Jan Serkies - Historia tej placówki to obszerny materiał na opowieść o wielu wątkach, które mają jednak wspólny mianownik - ważne znaczenie dla społeczności. Kiedyś i dziś. Jubileusz 60-lecia działalności jest okazją do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczenia nowych celów na przyszłość - skłania do refleksji ale i też wspomnień - dodaje.

Już teraz wiemy, że wkrótce Muzeum Regionalne wzbogaci się o kolejne eksponaty - wszystko za sprawą bonu o wysokości 10 tysięcy złotych na zakupy muzealne, jaki podczas uroczystości został wręczony przez burmistrza na ręce dyrektora. - Sukcesywnie w miarę możliwości pomagamy w tworzeniu wizerunku placówki - komentuje burmistrz - W ostatnich latach na poprawę funkcjonowania jednostki przekazano z budżetu miasta środki m.in. na modernizację dachu, elewacji, portalu, remont sklepienia czytelni biblioteki, budowę sieci ciepłowniczej czy remont Baszty Tkaczy - przypomina.

Kulminacją uroczystości było złożenie życzeń oraz pokrojenie urodzinowego tortu.

Muzeum zaprasza na wystawę

Jak zaznacza dyrektor - wystawa jest ona formą podziękowania dla wszystkich osób, które wspierają Muzeum Regionalne. Obok najnowszych i najcenniejszych zakupów, w salach wystawowych oglądać możemy również archiwalne zdjęcia czy też nigdy niezrealizowane projekty budowy nowego pawilonu wystawowego.

Wystawa jest również formą uczczenia osób, które przez lata pracowały w muzeum i na rzecz muzeów - począwszy od chojnowskich społeczników, którzy podjęli się reaktywacji instytucji, poprzez wszystkich dyrektorów i pracowników.

Jubileuszową wystawę oglądać będziemy mogli do końca marca.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform