Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

„Zaprośmy ptaki do Gminy Chojnów” – konkurs na wykonanie budki lęgowej

Autor Gminna Biblioteka Publiczna
Data utworzenia: 31 marzec 2019, 20:56 Wszystkich komentarzy: 0


 „Zaprośmy ptaki do Gminy Chojnów” – konkurs na wykonanie budki lęgowej

Urząd Gminy Chojnów, Wójt Gminy Chojnów oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Chojnowie z siedzibą w Krzywej przy współpracy z Fundacją Santander ogłaszają konkurs na wykonanie karmników i budek lęgowych. Konkurs odbywa się pod hasłem „Zaprośmy ptaki do Gminy Chojnów”.

Większość z nas marzy, by w ich otoczeniu zamieszkały ptaki, jednak w świadomości wielu osób ptaki ograniczają się do nielubianych gołębi i gawronów oraz do bardziej lubianych popularnych wróbli i sikorek. W rzeczywistości ptasi świat, zwłaszcza podczas migracji i w okresie zimowania, jest znacznie bogatszy. Obecność niektórych ptaków sprawia nam przyjemność, chętnie je dokarmiamy w przydomowych karmnikach lub w parkach. Niektóre ledwie tolerujemy, ze względu na to, że „brudzą i hałasują” w naszym otoczeniu. Co roku uwaga opinii publicznej skierowana jest na głośne przypadki działań szczególnie niekorzystnych dla ptaków, jak na przykład wycinanie na terenach osiedli krzewów, będących miejscem bytowania niektórych z nich (wróble, mazurki), czy też pozbawianie miejsc lęgowych gatunków gniazdujących w budynkach (jerzyki, kawki). Dobrze jest więc poznać ptaki, które zasiedliły miasta, ich zwyczaje i różnorodne potrzeby siedliskowe, tak aby nie szkodzić im źle prowadzonymi inwestycjami, a jednocześnie umieć pomóc prostymi działaniami. Pamiętajmy, że ich obecność umila życie w wielkomiejskiej dżungli, śpiew towarzyszy w wiosenne i letnie poranki, ptaki odżywiające się resztkami spełniają także ważne funkcje sanitarne w mieście, są także swoistym wskaźnikiem jakości środowiska w miastach.

W Gminie Chojnów możemy stworzyć wiele zakątków, które będą przyjazne ptakom. Musimy zapewnić im jednak bezpieczne miejsca do gniazdowania. Ptaki, które w naturze osiedlają się w dziuplach, m.in. sikorki, szpaki, kawki, sowy, dudki, chętnie zajmują również budki lęgowe.

Wykonanie budki lęgowej wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, jednak bardzo ważne jest zachowane odpowiedniej głębokości budki, gdyż w źle skonstruowanej budce łapy kota lub kuny z łatwością dosięgną piskląt.

Aby mieszkańcy Gminy Chojnów mogli cieszyć się obecnością ptaków w swojej okolicy, organizowany jest konkurs na wykonanie karmników i budek lęgowych.

Konkurs przeznaczony jest dla gminnych placówek oświatowych.

Budki należy wykonać do 31 maja 2019 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu podczas uroczystego podsumowania akcji ekologicznych w ramach Dnia Ochrony Środowiska.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.