Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Tam gdzie się bocian gnieździ, będzie się szczęśliwie działo

Autor SP Niedźwiedzice
Data utworzenia: 13 kwiecień 2019, 14:59 Wszystkich komentarzy: 0


Tam gdzie się bocian gnieździ, będzie się szczęśliwie działo

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzicach już od lat wypatrują bocianów w swojej wsi. Przysłowiowy „Kajtek” wrócił do rodzimego gniazda.

Wiosna, nieodmiennie, to przebiśniegi, krokusy, bazie na wierzbowych gałązkach i oczywiście, krzątające się w swoich porzuconych na zimę gniazdach, bociany. Bocian biały w naszym, ludowym kręgu kulturowym najbardziej kojarzy się idyllicznym, sielskim krajobrazem i prostym życiem w naturalnym środowisku. Ten majestatyczny ptak symbolizuje szczęście, zmartwychwstanie i wiosnę.

W Polsce zamieszkuje co czwarty bocian na świecie. Bociany budują jedne z największych gniazd mogących osiągać do 2 m wysokości i 1,5 m średnicy. Czasem gniazduje kolonijnie, natomiast rzadko z dala od osad ludzkich. Bociany białe preferują przede wszystkim tereny podmokłe lub te wykorzystywane rolniczo oraz obszary, na których znajduje się dużo łąk, bagien i torfowisk. Są to dla nich wymarzone tereny do żerowania.

Niemal każdy Polak traktuje bociana białego jako ptaka, który bez wątpienia jest symbolem Polski. Choćby nie wiadomo co się działo, choćby nie wiadomo co się stało, ten duży biało-czarny ptak z długim czerwonym dziobem w naszych głowach bezsprzecznie będzie utożsamiał umiłowanie do ojczyzny. Dowodem na to mogą być wiosenne powroty tych ptaków. Przecież tam gdzie zimują mają zdecydowanie cieplej i jedzenia pod dostatkiem, mimo wszystko wracają do naszego kraju, w którym nie wiadomo czy zima to jeszcze zima, a wiosna to już wiosna?

Grono pedagogiczne SP Niedźwiedzice


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.