Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

"Hafty babuni" oczarowują gości chojnowskiej biblioteki. Za nami wernisaż wystawy [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 12 kwiecień 2019, 11:49 Wszystkich komentarzy: 0


"Hafty babuni" oczarowują gości chojnowskiej biblioteki. Za nami wernisaż wystawy [ZDJĘCIA]

"Hafty babuni" to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w Galerii Młodych Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na ekspozycje składają się obrazy wykonywane metodą haftu krzyżykowego autorstwa Marii Turek - emerytowanej pielęgniarki, mieszkającej od 14 lat w Chojnowie. W czwartkowe popołudnie Galeria Młodych gościła wernisaż wystawy.

- Pani Maria wyczarowała nam niesamowite rzeczy - mówi Agnieszka Tworzydło - koordynator Galerii Młodych - Tych prac może nie jest aż tak bardzo dużo ale są tak cudnie dopracowane, że wszyscy którzy oglądają wystawę są zachwyceni - dodaje.

Haft krzyżykowy jest rodzajem haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek wykonuje się tzw. "krzyżyki", które powstają przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko tkaniny, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym.

Maria Turek po raz pierwszy z haftem krzyżykowym zetknęła się w Niemczech - wówczas otrzymała od swojej przyszywanej cioci pierwsze materiały potrzebne do wyszywania - tam również powstał jej pierwszy obrazek. Pasja pani Marii rozwijała się po powrocie do Polski, kiedy to zaczęła poświęcać swój wolny czas na tworzenie kolejnych dzierganych obrazów; jak sama zaznacza jej dzieła powstawały nawet - często po kryjomu - w przerwach w pracy w szpitalu.

W zależności od wielkości, haftowany obraz powstaje o kilku dni do nawet 3 miesięcy. Efekty tej pracy do końca kwietnia każdy z nas może obejrzeć odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną - co więcej, chętne osoby mogą zakupić haftowane dzieła.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.