Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Wieczorem Msza Wieczerzy Pańskiej

Autor admin
Data utworzenia: 18 kwiecień 2019, 11:19


Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Wieczorem Msza Wieczerzy Pańskiej

Dziś wieczorem w lokalnych kościołach rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego - najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym Kościoła, przypominającego nam o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek upamiętniamy ustanowienie sakramentu eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej w trakcie której odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, co jest symbolicznym nawiązaniem do obmycia nóg Apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

W kościele farnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godzinie 18:00

W kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Msza Wieczerzy Pańskiej odbędzie się o godzinie 18:30 (w filii w Witkowie o 16:00). W obydwu chojnowskich kościoła Adoracja Najświętszego Sakramentu potrwa do godziny 22:00.

Po zakończeniu wielkoczwartkowej liturgii, wierni udają się na procesję. Symbolicznym znakiem odejścia Jezusa jest zmiana wystroju centralnego miejsca w kościele – aż do Wigilii Paschalnej ołtarz zostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Wielki Czwartek szczególnie ważny jest dla przedstawicieli stanu kapłańskiego. W tym dniu wierni modlą się w ich intencji. W godzinach przedpołudniowych we wszystkich kościołach katedralnych odbywają się liturgie, tzw. Msze Krzyżma, podczas których święci się oleje, które przez cały rok liturgiczny wykorzystywane są do udzielania wszelkich sakramentów.

ilustracja: Salvador Dali - Ostatnia Wieczerza