Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Sklep Bigform

Wielki Piątek - wspomnienie męki i śmierci Chrystusa. Przez Chojnów przejdzie Droga Krzyżowa

Autor admin
Data utworzenia: 19 kwiecień 2019, 09:39


Wielki Piątek - wspomnienie męki i śmierci Chrystusa. Przez Chojnów przejdzie Droga Krzyżowa

O godzinie 12:00 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Chojnowie rozpocznie się droga krzyżowa, która przejdzie ulicami naszego miasta i upamiętni przejście Jezusa Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy z pretorium Piłata na Golgotę.

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego; przeżywany jest jako jako dzień żałoby. Katolików obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Spożywanie trzech posiłków, w tym jednego do syta, obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia.

Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej - ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. Mękę i śmierć Jezusa Chrystusa przypomina nam Liturgia Męki Pańskiej która sprawowana jest tego dnia w godzinach popołudniowych (o godzinie 18:00 w kościele farnym, o 18:30 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP).

Dla chrześcijan Wielki Piątek jeden z najważniejszych dni w roku. W niektórych europejskich krajach jest to dzień wolny od pracy, m.in.: w Austrii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Słowacji.

ilustracja: Hans Memling - Ukrzyżowanie


Sklep Bigform