Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Cuprum arena

Trasa rowerowa w Chojnowie? Jest ostateczna decyzja

Autor Kasia_
Data utworzenia: 28 kwiecień 2019, 17:29 Wszystkich komentarzy: 1


Trasa rowerowa w Chojnowie? Jest ostateczna decyzja

Niedawno informowaliśmy, że radni powiatu legnickiego, Andrzej Tracz oraz Dariusz Wołoszyn, złożyli interpelację do władz powiatowych z zapytaniem o plan budowy ścieżki rowerowej, o którym głośno było kilka lat temu.

Ścieżkę planowano wybudować w miejscu nieczynnej linii kolejowej nr 316, znajdującej się na trasie Złotoryja – Zagrodno – Chojnów – Rokitki. Niestety, projekt nie zostanie zrealizowany.

Podczas marcowej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego ustalono, że Dolny Śląsk weźmie udział w rządowym Programie Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. Tym samym linia kolejowa nr 316 zostanie zmodernizowana i przywrócona do użytku przez Polskie Koleje Państwowe.

Plan budowy ścieżki rowerowej pojawił się w 2004 roku i przez ostatnie lata był często poruszany, ale nigdy nie rozpoczęto jego realizacji. Powiat legnicki był mocno zainteresowany realizacją inwestycji. Nie było to jednak możliwe z powodu braku konkretnej odpowiedzi ze strony PKP. Ostatecznie od pomysłu odstąpiono, ponieważ w związku z użytkowaniem wieczystym gruntów należałoby ponieść bardzo duże koszty. Do tego doszłyby również wydatki związane z koniecznością rozbiórki torowiska, przebudową i utrzymaniem wyodrębnionej infrastruktury rowerowej, co mogłoby się okazać zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

Poważniejsze kroki mające na celu realizację projektu poczyniło jedynie Miasto Chojnów. W 2015 roku, gdy plan budowy ścieżki rowerowej wydawał się jeszcze możliwy do zrealizowania, Miasto Chojnów nabyło od PKP prawo do rozbudowy i użytkowania wieczystego gruntów, na których znajdowała się linia kolejowa. W 2016 r. na podstawie umowy darowizny od Skarbu Państwa Chojnów stał się właścicielem odcinka torowiska leżącego na terenie miasta. Pozostałe odcinki w granicach powiatu legnickiego nadal znajdują się w rękach Skarbu Państwa, a ich użytkownikiem wieczystym jest PKP S.A.


Komentarze

Czyli pociągiem do Złotoryi? Może i dobrze, bo tam żadne busy chyba nie jadą. Ale rowerzyści nadal nie mają gdzie jeździć.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform