Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Lego Star Wars

Wielowymiarowa opowieść o codzienności Związku Radzieckiego w pomniejszonej skali [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 28 kwiecień 2019, 19:09 Wszystkich komentarzy: 0


Wielowymiarowa opowieść o codzienności Związku Radzieckiego w pomniejszonej skali [ZDJĘCIA]

Wojciech Kondusza - autor publikacji "Tajemnice Garnizonów Radzieckich w Polsce" był gościem piątkowego spotkania autorskiego zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnowie. Wydarzenie stanowiło nie lada gratkę dla chojnowskich miłośników historii - szczególne tej lokalnej.

Gość chojnowskiej biblioteki jest doktorem nauk humanistycznych, wieloletnim nauczycielem akademickim i pracownikiem administracji samorządowej. Jest również badaczem lokalnego życia społecznego i politycznego oraz historii stacjonowania w Polsce Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Wojciech Kondusza opublikował z tego zakresu wiele książek, artykułów naukowych i publicystycznych, m.in.: „Mała Moskwa. Rzecz o radzieckiej Legnicy”, „Śladami Małej Moskwy”, „Sabadach i jego Muzeum Armii Radzieckiej”. Obecnie pełni funkcję prezesa stowarzyszenia "Pamieć i Dialog".

Książka Wojciecha Konduszy opowiada o życiu codziennym radzieckich garnizonów. Autor opiera się o różnorodną, obszerną i unikalną bazę źródłową w skład której wchodzą: gazety wydawane w garnizonach, niepublikowane wspomnienia, zapis rozmów z byłymi mieszkańcami garnizonów, informacje i relacje zamieszczane na rosyjskich stronach internetowych przez byłych żołnierzy, oficerów i uczniów szkół garnizonowych, fotografie czy dokumenty archiwalne.

Wojciech Kondusza w swojej książce opowiada o rzeczach, które do 1993 roku były pilnie strzeżoną tajemnicą, poczynając od rekrutacji poborowych, poprzez zorganizowanie garnizonu, szkolenie i indoktrynację żołnierzy, życie kulturalne i religijne, spędzanie czasu wolnego, życie intymne, warunki bytowe, organizację wyżywienia i wewnętrznego handlu, kwestie etniczne, miejsce i rolę kobiet w garnizonie, życie rodzin oficerów i ich dzieci, żołnierski folklor czy zjawiska patologiczne.

Dla mieszkańców naszego miasta temat wojsk radzieckich momentalnie przywodzi na myśl pobliską Legnicę, która przez dziesiątki lat była siedzibą dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej - W Chojnowie wojsk radzieckich na szczęście nie było - zaznacza Wojciech Kondusza, dodając jednak, że są oni obecni tutaj wciąż symbolicznie, m.in. na malowidłach Piotra Wróblewskiego w chojnowskiej farze, na których czerwonoarmiści zostali uwzględnieni w kilku sytuacjach drogi krzyżowej.

Spotkanie zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publiczną stanowiło okazję do poznania autora, zapytania go o szczegóły dotyczące książki i samego tematu poruszanego na łamach "Tajemnic Garnizonów Radzieckich w Polsce". W ramach wydarzenia można było zakupić książkę oraz otrzymać autograf autora. Spotkanie stanowiło nie lada gratkę dla chojnowskich miłośników historii - szczególne tej lokalnej - których na miejscu nie brakowało.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.