Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Folklorystyczna biesiada w Niedźwiedzicach [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 02 czerwiec 2019, 19:41 Wszystkich komentarzy: 3


Folklorystyczna biesiada w Niedźwiedzicach [ZDJĘCIA]

O godzinie 13:00 na stadionie w Niedźwiedzicach rozpoczęła się pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Biesiadnej - imprezy organizowanej przez lokalny zespół Przyjaciółki, pod patronatem honorowym Wójta Gminy Chojnów i Starosty Legnickiego. Wśród gości wydarzenia znalazły się zespoły folklorystyczne z całego Dolnego Śląska. Zobacz zdjęcia.

- Pomysł zorganizowania pierwszego festiwalu Muzyki Biesiadnej w Niedźwiedzicach zrodził się w głowach członków zespołu Przyjaciółki jakiś czas temu, ale potrzebował czasu by dojrzeć - zaznacza Maria Czubak, menedżer grupy - Z nutą zazdrości przyglądaliśmy się profesjonalnej organizacji wydarzeń promujących muzykę ludową na Dolnym Śląsku; często gościliśmy na różnego rodzaju świętach i galach muzycznych - byliśmy zachwyceni atmosferą jaka tam panowała. Zawsze serdecznie przyjęci i ponownie zapraszani zwracaliśmy się z uśmiechem na twarzy i pomysłem rewanżowego spotkania - wreszcie, mając na uwadze ogrom zadań związanych z organizacją festiwalu, zdobyliśmy się na odwagę aby podjąć to przedsięwzięcie - dodaje.

Zdaniem Grzegorza Styrkowca, zastępcy wójta, w gminie Chojnów muzyka odgrywa niezwykle ważną rolę - Na naszym terenie działa sześć zespołów folklorystycznych, które kultywują naszą piękną polską tradycję śpiewając różnego rodzaju pieśni, które wpływają na kształtowanie naszej tożsamości - dodaje.

Gospodarz dzisiejszego wydarzenia - niedźwiedzicki zespół Przyjaciółki - swoją działalność rozpoczął w latach sześćdziesiątych minionego wieku. W 2016 roku nastąpiła reaktywacja zespołu. Grupa na swoim koncie ma sporo sukcesów - wśród tych najważniejszych znajdują się m.in. 1. miejsce w liście przebojów Radia Wrocław w 2017 roku czy 1. miejsce podczas III Lubińskiego Przeglądu Twórczości Czesława Niemena - Patrząc na te wszystkie sukcesy, jak również na organizację dzisiejszego Festiwalu Muzyki Biesiadnej, mogę powiedzieć tylko jedno - Przyjaciółki, cieszymy się, że jesteście - dodaje Grzegorz Styrkowiec.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach inicjatywy lokalnej, czyli jednej z trzech form partycypacji społecznej, jaką gmina Chojnów udostępnia swoim mieszkańcom. Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Wójta Gminy Chojnów oraz Starostę Legnickiego. Kierownika powiatu na wydarzeniu reprezentowali przedstawiciele zarządu i rady - wicestarosta Janina Mazur, członek zarządu Grzegorz Gapski oraz wiceprzewodniczący Paweł Grabek. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się także przedstawiciele Izby Rolniczej.

- Każda taka okazja służy temu, byśmy pokłonili się wszystkich artystkom i artystom z zespołów folklorystycznych, które są tym miejscem w którym jest szansa na dziedziczne przekazywania tradycji i obyczajów - tłumaczy Tadeusz Samborski, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego "Krajobrazy", który dodaje, że tożsamość narodowa powinna być trwała i być przekazywana z pokolenia na pokolenie - Przy takich okazjach nasuwa mi się ciągle ta prawidłowość, że jak się coś raz się uda, to mówimy że było to "wydarzenie"; jeśli coś będzie dwa razy, to mówi się że to już system, a jak trzy razy, to jest już tradycją. Z całego serca życzę organizatorom żeby ten festiwal stał się dobrą tradycją - stałym elementem pejzażu krajobrazu kulturalnego ziemi legnickiej - dodaje.

Zaproszenie od Przyjaciółek do udziału w festiwalu przyjęło kilkanaście zespołów folklorystycznych z terenu Dolnego Śląska i nie tylko, bowiem wśród uczestników usłyszeć mogliśmy m.in. grupę z Łużyc. Biesiadne rytmy były okazją do tańców i zabawy. Organizację wydarzenia swoją aktywnością wsparła lokalna Ochotnicza Straż Pożarna, która w upalne popołudnie zadbała o wodę do ochłody.
Komentarze

sami pisowcy
zgłoś komentarz
,,babcia,,samborski ,to też PISowiec?a ja wiem że PSLowiec
zgłoś komentarz
Miasto mogłoby gminie pozazdrościć sceny.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.