Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

Gimnazjum nr 2 dopłynęło do swojego portu. Zobacz zdjęcia z uroczystości zakończenia roku

Autor admin
Data utworzenia: 19 czerwiec 2019, 22:00 Wszystkich komentarzy: 1


Gimnazjum nr 2 dopłynęło do swojego portu. Zobacz zdjęcia z uroczystości zakończenia roku

W sali widowiskowej chojnowskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego przez uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika, które - podobnie jak "Jedynka" - po dwudziestu latach istnienia przechodzi do historii.

- Jest to dzień w którym nie tylko żegnamy uczniów klas trzecich ale również żegnamy mury naszej szkoły z którą przez 20 lat bardzo się zżyliśmy - stwierdza Andrzej Urban, ostatni dyrektor Gimnazjum nr 2 - Navigare necesse est - żeglowanie jest koniecznością. Te słowa powiedział kiedyś Pompejusz Wielki. Jest to bardzo mądry i głęboki cytat - pięknie łączy się to z naszej szkoły sentencją "Per aspera ad astra", czyli przez ciernie do gwiazd. Tak jak antyczni żeglarze patrzymy w gwiazdy żeby znaleźć bezpieczną drogę do domu; jak nasz wielki patron Mikołaj Kopernik patrzył się w gwiazdy i znalazł tam nowe odkrycia - tak i my patrzymy się w gwiazdy, które są taką metaforą naszych marzeń, naszych nadziei i naszych celów. To wszystko łączy nas w naszej szkole. Dla żeglarzy gwiazdy były wskazówką, dla Kopernika obiektem badań, a dla nas celem do którego dążymy - dodaje.

Gimnazjum nr 2 przez dwadzieścia lat uczyło swoich uczniów - tak jak uczono żeglarzy na okrętach - patrzeć w gwiazdy. Pora jednak żeby dopłynąć do portu - Wszystkim jest nam z tego powodu bardzo żal i zawsze pozostaje myśl czy dopłynęliśmy do portu czy też trafiliśmy na rafy - dodaje dyrektor - Pierwsza myśl - moja również - jest taka, że rafy rozbiły burtę okrętu i spowodowały to, że już dalej nie popłynie. Ale po chwili pomyślałem, że z taką załogą z jaką przez dwadzieścia lat płynąłem i jaką miałem wielką przyjemność dowodzić, nie można wpłynąć na rafy.

Uroczystość organizowaną w sali widowiskowej Domu Kultury swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele lokalnych samorządów z wójtem Andrzejem Pyrzem i burmistrzem Janem Serkiesem na czele.

- Z jednej strony jest smutek i żal, ale z drugiej strony też i wielka radość - zaznacza Jan Serkies - Żal i smutek ponieważ kończy się pewna epoka tego systemu który funkcjonował. Kończy się epoka szkoły która doskonale kształciła, w której byli fantastyczni nauczyciele, znakomita młodzież wykorzystująca wiedzę nauczycieli oraz bardzo zaangażowani rodzice. Ale też radość, bo dzisiaj wszyscy możemy powiedzieć, że spełniliście się w swoich rolach - dodaje, zwracając się do osób, które przez lata tworzyły historię Gimnazjum nr 2.

- Spotykamy się dzisiaj w historycznej chwili, bo oto po dwudziestu latach dobrej współpracy z Gimnazjum nr 2 reforma oświatowa sprawiła, że niestety od września ta szkoła już nie będzie funkcjonować - dodaje wójt Andrzej Pyrz dziękując dyrekcji i pracownikom za wieloletnią pracę i zaangażowanie - Jest to szczególny moment i szczególne miejsce. Gimnazjum nr 2 to szkoła w której pracowali i nadal jeszcze pracują nauczyciele z pasją, nauczyciele którzy oddawali siebie drugiemu człowiekowi, młodemu pokoleniu, którzy nie tylko przekazywali wiedzę, kompetencje i umiejętności - które powodowały, że gimnazjum jest znane nie tylko na terenie powiatu czy Dolnego Śląską ale i w całej Polski przez sukcesy swoich wychowanków - ale także wychowywali i przygotowywali do życia w społeczeństwie.

Głównym elementem uroczystości było nagrodzenie uczniów, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki w nauce czy sporcie. Wydarzenie zakończyła część artystyczna w której mieliśmy możliwość zobaczyć spektakl zrealizowany na bazie powiastki "Mały Książe" autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego(z gościnnym udziałem zespołów Karambol i Brooklyn), a także zobaczyć film dokumentujący dwudziestoletnią historię szkoły, którą od dzisiaj nazywać możemy "Dawne Gimnazjum nr 2". Szkoła znika z mapy Chojnowa, jednak nie zniknie nigdy z pamięci jej wychowanków i pracowników.


Komentarze

Na tej gali był i Wójt i Burmistrz, szkoda, że na Gali Gimnazjum nr 1 ani jednego ani drugiego nie było. Więc jak widać nie tylko Sp3 jest gorzej traktowana ale Gimnazjum nr 1 również.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.