Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Legnicki radny chce, żebyśmy partycypowali w finansowaniu szkół ponadpodstawowych w Legnicy

Autor admin
Data utworzenia: 25 czerwiec 2019, 13:21 Wszystkich komentarzy: 0


Legnicki radny chce, żebyśmy partycypowali w finansowaniu szkół ponadpodstawowych w Legnicy

Legnicki radny Maciej Kupaj zasugerował, że Starostwo Powiatowe powinno partycypować w finansowaniu szkół ponadpodstawowych na terenie Legnicy w których dużą część uczniów stanowią mieszkańcy naszego powiatu - My jako legniczanie musimy finansować ich naukę i to nie są małe pieniądze - zaznacza.

Z informacji, którą zawarł prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski w prezentowanym na czerwcowej sesji Rady Miejskiej raporcie o stanie miasta za rok 2018, wynika iż 41,5 procent uczniów legnickich szkół średnich pochodzi z gmin terenu powiatu legnickiego. Uczniowie z terenu powiatu legnickiego korzystać mogą również z "darmowej" komunikacji publicznej w Legnicy, która jest finansowana z legnickiego budżetu.

- Ich rodzice nie płacą do budżetu miasta ani jednej złotówki, natomiast my jako legniczanie musimy finansować ich naukę i to nie są małe pieniądze. Dokładamy dodatkowo od 135 do ponad 200 zł miesięcznie do każdego ucznia, bo subwencja jest niewystarczająca – mówi legnicki radny Maciej Kupaj.

Zdaniem Macieja Kupaja, Legnica powinna znaleźć rozwiązania prawne, w myśl których mieszkańcy gmin powiatu będą dokładać się do edukacji swoich dzieci. Zdaniem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, w myśl uregulowań prawnych Legnica ma obowiązek tworzenia szkół ponadpodstawowych, nie ma natomiast takich uregulowań, które nakazywałyby miastu żądania pokrywania kosztów przez powiat.

- To pewna konsekwencja jeśli Legnica ma być centrum edukacyjnym. Kosztuje to legniczan rocznie około 200 - 300 tys. zł. rocznie, natomiast jeśli chodzi o finansowanie szkół mówimy o kwocie 30 – 40 milionów złotych rocznie, które moglibyśmy przeznaczyć na inwestycje, na przykład w ciągu roku wybudować Centrum Witelona – dodaje Maciej Kupaj.

Warto zaznaczyć, że sporą część mieszkańców powiatu legnickiego, którzy zdecydowali się na naukę w Legnicy stanowią mieszkańcy miasta i gminy Chojnów. Zakładanie i prowadzenie publicznych szkół ponadpodstawowych (z wyłączeniem szkół o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym) jest zadaniem własnym powiatu (miasta na prawach powiatu).

źródło: lca.pl, Foto: WO(lca.pl)


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.