Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Polsko-czeski hołd bohaterom [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 15 sierpień 2019, 12:41 Wszystkich komentarzy: 0


Polsko-czeski hołd bohaterom [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy ziemi chojnowskiej i goście z zaprzyjaźnionego miasta Mnichovo Hradiště na czele ze starostą Ondřejem Lochmanem, wzięli dziś udział w uroczystości pod obeliskiem na ulicy Chmielnej, zorganizowanej w związku z obchodzonym dzisiaj Świętem Wojska Polskiego.

Dzisiejsze obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po godzinie 11:00 uczestnicy nabożeństwa przeszli pod obelisk na ulicy Chmielnej, gdzie wspólnie uczcili pamięć żołnierzy - bohaterów walk o wolną Polskę.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę wygranej przez Polskę Bitwy pod Warszawą, która stanowiła zwieńczenie trwającej ówcześnie wojny polsko-bolszewickiej.

- Dzisiejsza 99. rocznica dotyczy jednego z tych wydarzeń w naszej historii, które za sprawą Polaków wpłynęło na losy innych narodów - zaznacza burmistrz Jan Serkies - Bitwa stoczona w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę zachodnią. Pokonanie Polski dla Rosjan było celem taktycznym - głównym zaś było udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i krajach powstałych z rozpadu Austro-Węgier - dodaje.

Kwiaty przed obeliskiem złożyli przedstawiciele lokalnych samorządów, przedstawiciele służb mundurowych na czele z bohaterami dzisiejszego dnia - żołnierzami oraz goście z zaprzyjaźnionego miasta Mnichovo Hradiště. Złożenie kwiatów poprzedziło odczytanie Apelu Pamięci przez Czesława Dula - komendanta chojnowskiej drużyny Związku Strzeleckiego.

Uroczystość pod obeliskiem to zaledwie część wydarzeń zaplanowanych na dzisiejszy dzień. O godzinie 15:00 na chojnowskim Rynku rozpocznie się III spotkanie imieninowe Marii, Maryś, Marysieniek...


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform