Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Letnie Koncerty Organowe: Niedziela z chojnowskimi artystami i dziełami wielkich mistrzów

Autor admin
Data utworzenia: 26 sierpień 2019, 11:04 Wszystkich komentarzy: 2


Letnie Koncerty Organowe: Niedziela z chojnowskimi artystami i dziełami wielkich mistrzów

Chojnów ma artystów, którymi może się szczycić a Letnie Koncerty Organowe to nie tylko organy... To dwa wnioski jakie nasuwają się po wczorajszym koncercie utworów wielkich mistrzów w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Jak przypomina Grzegorz Gapski, członek zarządu powiatu legnickiego i zarazem pomysłodawca i główny organizator Letnich Koncertów Organowych, niedzielne spotkanie w chojnowskiej farze było dziesiątym koncertem organowym organizowanym w ramach tego cyklu. Ten okrągły jubileusz organizatorzy postanowili uczcić występem artystów reprezentujących gród nad Skorą - Tomasza Susmęda i Mariusza Szczoczarza.

Dla Tomasza Susmęda - lokalnego muzyka i pedagoga - to nie pierwszy występ na Letnich Koncertach Organowych. Artysta, który jest absolwentem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Legnicy, zaprezentował się przed mieszkańcami naszego miasta także podczas pierwszej i drugiej edycji wydarzenia. Chojnowskiemu organiście na trąbce akompaniował Mariusz Szczoczarz - tego muzyka usłyszeć mogliśmy podczas niedawnego koncertu na dwie trąbki z wieży kościelnej, który stanowił zapowiedź czwartej edycji Letnich Koncertów Organowych.

Repertuar niedzielnego koncertu w znacznej mierze opierał się na twórczości Johanna Sebastiana Bacha - kompozytora i organisty epoki baroku, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. W twórczość kantora z Lipska chojnowską publiczność wprowadziły m.in.: dostojne i uroczyste preludium chorałowe In dulci Jubilo, popularna i obecna we współczesnej kulturze Aria na strunie G, hymn Ich Ruf' zu Dir, Herr Jesu Christ, chorały Jesu bleibet meine Freude i Wachet auf, ruft uns die Stimme oraz najsłynniejsze organowe dzieło Bacha - utrzymywana w improwizacyjnym "stilus fantasticus" Toccata i fuga d-mol.

Twórczość Bacha podczas wczorajszego koncertu uzupełniły dzieła m.in.: Wolfganga Amadeusa Mozarta (Ave verum corpus), Denisa Bedarda (Variations sur Christus Vincit), Cesara Francka (Panis Angelicus) czy Jeremiaha Clarcke'a (Prince of Denmark's March oraz Trumpet tune). Zwieńczeniem wydarzenia było odegranie bazujących na modlitwie pieśni Ave Maria z repertuaru Władimira Wawiłowa (rozpowszechnionej jako Ave Maria Giulia Cacciniego) oraz Franza Schuberta. Koncert zakończyło wykonanie utworu Oboj Gabriela autorstwa Ennio Morricone.

Niedzielny koncert stanowił zwieńczenie chojnowskiej części Letnich Koncertów Organowych. W przyszły piątek organizatorzy wydarzenia - do których w tym roku dołączyło Starostwo Powiatowe w Legnicy - zapraszają do bazyliki w Legnickim Polu, która gościć będzie koncert Michała Kocota.Komentarze

tłumów nie widzę
zgłoś komentarz
No niestety ale taki już urok tego typu wydarzeń. To nie Weekend czy Piękni i Młodzi tylko dość trudna w odbiorze muzyka, nie kazdy usiedzi dwie godziny przy dzielach Bacha. Tym niemniej szacunek dla twórców festiwalu, ze takie cos ma miejsce w naszym miasteczku.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform