Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej pożegnali lato manewrami w Czernikowicach

Autor Chojnowska Drużyna Strzelecka
Data utworzenia: 30 sierpień 2019, 09:37 Wszystkich komentarzy: 0


Strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej pożegnali lato manewrami w Czernikowicach

W dniach od 25 do 28 sierpnia Chojnowska Drużyna Strzelecka przeprowadziła manewry w Czernikowicach.

Program działań był napięty i obejmował:

- zorganizowanie obozowiska,
- taktyka czerwona,
- taktyka zielona,
- zajęcia z musztry,
- zajęcia strzeleckie.

Pierwszego dnia strzelcy zajęli się przygotowaniem i rozbiciem obozowiska, a następnie przeszli szkolenie z pierwszej pomocy, taktyki czerwonej, pierwszej pomocy na polu walki przeprowadzonej przez zaprzyjaźnionego ze strzelcami ratownika medycznego. Strzelcy poznali zasady ochrony przed ostrzałem, taktyczną ochronę na polu walki i ochronę w czasie ewakuacji.

Taktyka czerwona – ratownik na polu walki postępuje zupełnie inaczej niż np. przy wypadku komunikacyjnym. W pierwszej kolejności ratuje osoby ranne znajdujące się najbliżej, a w dodatku pierwszym ratownikiem jest często sam poszkodowany. Obowiązuje zasada, że najlepszy ratownik to żywy ratownik. Strzelcy poznali zasady bandażowania, opatrywania ran postrzałowych, opanowali niezbędną wiedzę i umiejętności do dynamicznego i maksymalnie skutecznego udzielania pomocy poszkodowanym w obszarze działań zbrojnych.

Po zajęciach praktycznych strzelcy nie mieli czasu wolnego, musieli zabezpieczyć obozowisko i wyposażyć je w obsadzone punkty kontrolne całonocne. W godzinach nocnych także odbywały się zajęcia terenowe. Nocne zajęcia taktyczne także nie należały do łatwych zadań. W wolnych chwilach strzelec miał czas na przygotowanie sobie ciepłego posiłku.

Od samego rana drugi dzień manewrów był wypełniony musztrą, zajęciami strzeleckimi i taktyką zieloną.

Zajęcia strzeleckie to nie tylko strzelanie do nieruchomego celu, to także czołganie się, maskowanie, strzelanie do celu po wysiłku fizycznym. Taktyka zielona – to zakres pojęć dotyczących walki w otwartym terenie (np. tereny leśne), jest ona podstawą szkolenia wojskowego. Szeroko pojęta Zielona Taktyka zawiera w sobie zagadnienia takie jak np. formacje patrolowe, sposoby patrolowania terenu, „zakładanie” zasadzek, pokonywanie przeszkód terenowych w formacjach, poruszanie się po terenach leśnych. Kolejna ciężka noc była przepełniona różnymi zajęciami w terenie.

Trzeci dzień manewrów to działania w terenie, survival, topografia, praktyczne zajęcia z mapą. Strzelcy poznali analogowe tajniki topografii: określenie stron świata, określenie kierunków i odległości, posługiwanie się busolą polową jak i kompasem, określenie położenia punktów w terenie, orientowanie się w czasie marszu, formy rzeźby terenu, określenie punktu na kuli ziemskiej, skala mapy, odległości na mapie, pomiar kątów (azymutów) na mapie, określanie współrzędnych punktów na mapie, orientowanie mapy, określanie własnego miejsca stania, analiza oceny terenu i inne cenne umiejętności przydatne bez urządzeń GPS.

Ostatni czwarty dzień zakończył działania szkoleniowe mszą polową przeprowadzoną przez kapelana Chojnowskiej Drużyny Strzelców ks. ppor. ZS Łukasza Świerniaka.

Na zakończenie udanych manewrów teren działalności obozu został uprzątnięty, aby nie zostały ślady działalności strzelców na terenach zalesionych i strzelcy umęczeni oraz szczęśliwi powrócili do swoich domów.

Różnorodność prowadzonych zajęć, sprawiła że czas upływał bardzo szybko. Cel manewrów jak i Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej taki jak:

- wychowywanie strzelców w duchu patriotycznym wokół takich wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna,
- podnoszenie poziomu sprawności fizycznej,
- uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole,
- podnoszenie swoich umiejętności,

zostały spełnione.

Jeżeli chcesz przystąpić do Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej to zapraszamy do wzięcia udziału bez zobowiązań w zbiórce, która odbywa się w każdy piątek o godzinie 19:00 w piwnicach Liceum Ogólnokształcącego w Chojnowie (ul. Poźniaków 2, wejście furtką przy plebani przez park przyszkolny do wejścia do szkoły od strony podwórka).
Przyjdź i zobacz. Ta przygoda może być dla Ciebie.

Chorąży ZS Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej Mirosław JadachKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.