Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Wrześniowe Kresowiana po raz siedemnasty [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 16 wrzesień 2019, 11:19 Wszystkich komentarzy: 0


Wrześniowe Kresowiana po raz siedemnasty [ZDJĘCIA]

15 września wiejski park w Białej gościł siedemnastą edycję Wrześniowych Kresowian, wydarzenia dzięki któremu możemy wspólnie przybliżyć sobie tradycje, historię i kulturę ziem, które przed II wojną światową należały do Polski.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury, Parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Białej i Wójta Gminy Chojnów. Honorowy patronat nad organizacją Wrześniowych Kresowian objął ksiądz bp. Zbigniew Kiernikowski, który przewodniczył Mszy Świętej w intencji Kresowian, która inaugurowała wydarzenie.

W uroczystości udział brali przedstawiciele władz gminy Chojnów, zarządu powiatu legnickiego a także parlamentarzyści.

Wrześniowe Kresowiana to wydarzenie o charakterze patriotycznym; co roku święto organizowane w Białej posiada inny motyw przewodni, który odwołuje się do określonej rocznicy historycznej. Tym razem wydarzenie odnosiło się do obchodzonej na początku września osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Od wielu lat stałym gościem Wrześniowych Kresowian jest chojnowski chór Skoranta, który podobnie jak w latach minionych, tak i tym razem rozpoczął wydarzenie krótkim koncertem składającym się głównie z utworów o charakterze patriotycznym. W kolejnej części na scenie zobaczyć mogliśmy przedstawicieli Bielskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury w przedstawieniu teatralnym "Śluby panieńskie" na podstawie komedii Aleksandra Fredry z 1832 roku.

Historię związaną z II wojną światową przypomnieli nam aktorzy z Agencji Artystycznej Sojart, m.in. w koncercie "Zakazane piosenki". W planach organizatorów znalazło się również przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej "Zwykli ludzie" z Zimnej Wody.

Przez cały dzień uczestnikom wydarzenia towarzyszyła kuchnia kresowa. Na miejscu nie zabrakło również przedstawicieli chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej, którzy przygotowali strzelnicę.

Pomysłodawcą corocznego święta kresowego w Białej był ks. Krzysztof Bojko - proboszcz lokalnej parafii w latach 2002-2013. Jego posługa na terenie gminy Chojnów łączy się z prowadzoną na szeroką skalę współpracą ze środowiskiem kresowian i sybiraków. Ksiądz Bojko był pomysłodawcą założenia Stowarzyszenia „Kresy – Przeszłość i Przyszłość”. Kontakty ze środowiskiem harcerskim Litwy i Ukrainy sprawiły, że podjął się funkcji kapelana Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.