Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Kolejny etap programu profilaktyki próchnicy dla dzieci i młodzieży z gminy Chojnów

Autor Urząd Gminy Chojnów
Data utworzenia: 21 październik 2019, 14:02 Wszystkich komentarzy: 0


Kolejny etap programu profilaktyki próchnicy dla dzieci i młodzieży z gminy Chojnów

W październiku ruszył kolejny etap "Programu profilaktyki próchnicy dla dzieci i młodzieży z Gminy Chojnów". Badania jamy ustnej w przychodni medycznej Gminnego Zespołu Zakładów Opieki Podstawowej w Krzywej przebiegły sprawnie i profesjonalnie. W ramach programu jako pierwsi na fotel stomatologiczny usiedli uczniowie "zerówki" Szkoły Podstawowej w Krzywej im. 10. Brygady Kawalerii Pancernej.

W przychodni przed badaniami profilaktycznymi z dziećmi spotkała się kierownik Gminnego Zespołu Zakładów Opieki Podstawowej w Krzywej – Barbara Dyrka, która opowiedziała o higienie jamy ustnej oraz o zagrożeniach płynących z jej braku. - Choroba próchnicowa jest źródłem infekcji i ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Próchnica zębów – jako współczesna poważna choroba cywilizacyjna, jest silnie warunkowana stylem życia (np. złe nawyki żywieniowe, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej), czynnikami systemowymi i środowiskowymi - informowała młodych pacjentów Barbara Dyrka. Nie odstraszyło to jednak dzieci od wizyty u stomatologa. Uczniowie ochoczo zgłaszali się do przeglądu profilaktycznego. Dzieci wychodziły z gabinetu z szerokim uśmiechem oraz gadżetami promującymi akcję. Każdy otrzymał szczoteczkę do zębów, dyplom "Super Pacjenta" oraz okolicznościową przypinkę.

Program ma za zadanie zwiększyć dostępność do specjalistycznej opieki stomatologicznej dla dzieci w wieku 1-18 lat z terenu Gminy Chojnów. Obecnie dzieci mają możliwość korzystania tylko z niektórych świadczeń stomatologicznych oferowanych w ramach ubezpieczenia w NFZ. W ramach programu edukacja dzieci będzie odbywać się podczas cyklicznych pogadanek w grupach około 20-30-osobowych. Ponadto dzieci podczas przeglądów profilaktycznych będą brały udział w indywidualnych rozmowach edukacyjnych. Zakres zagadnień, który ma być poruszany podczas edukacji rodziców ma dotyczyć m.in. zbilansowania odpowiedniej diety, nauki szczotkowania zębów, odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej, zagrożeń wynikających z nieleczenia zębów, a także skutków rozwoju próchnicy i wad zgryzu – informuje Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz.

Polska znajduje się w czołówce krajów o największej intensywności i częstości występowania próchnicy. Działania zmierzające do ograniczenia skali tego problemu muszą być kompleksowe i rozpoczynać się już od najmłodszych lat, kiedy wyrabiamy w sobie nawyki higieniczne i żywieniowe. Zgodnie z tą zasadą prowadzony jest projekt "Profilaktyki próchnicy dla dzieci i młodzieży z Gminy Chojnów", który powstał z inicjatywy Wójta Gminy Chojnów Andrzeja Pyrza i osiąga właśnie swój kulminacyjny moment. Zgodnie z projektem, program profilaktyki próchnicy na terenie Gminy Chojnów będzie realizowany do grudnia 2020. W całości finansowany jest ze środków budżetu gminy a jego koszt wyniesie nieco ponad 100 tys. zł. Głównym celem programu jest obniżenie wartości wskaźnika występowania próchnicy zębów oraz poprawa stanu uzębienia dzieci i młodzieży w wieku 1-18 lat zamieszkujących gminę Chojnów. Oprócz dzieci i młodzieży, grupę docelową programu stanowią ich rodzice i opiekuni prawni.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.