Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Cuprum arena PWSZ Legnica

Uwaga na oszustów. Akcja antypokazowa Rzecznika Konsumentów

Autor Rzecznik Praw Konsumentów
Data utworzenia: 10 grudzień 2019, 10:00 Wszystkich komentarzy: 0


Uwaga na oszustów. Akcja antypokazowa Rzecznika Konsumentów

Z początkiem roku biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów Legnicy podjęło aktywne działania skierowane przeciwko firmom organizującym nieuczciwe pokazy handlowe, jak również pseudo badania medyczne. Na skutek tych działań poprzez nakłonienie legnickich przedsiębiorców do rezygnacji z wynajmu sal nieuczciwym firmom oraz wyróżnianiu ich i oznaczaniu jako „miejsce bezpieczne i przyjazne dla konsumenta" oraz współpracy z mieszkańcami Legnicy, oraz lokalnymi mediami udało się znacznie ograniczyć działalność takich firm.

Można powiedzieć, że praktycznie rynek pokazów został ograniczony o 95 procent w stosunku do stanu z początku roku. To wielki sukces wszystkich Legniczan. Niestety są miejsca, gdzie nadal są organizowane tego rodzaju prezentacje i zaprasza się seniorów do udziału w nich, kusząc rzekomymi nagrodami, prezentami, darmowymi badaniami. Na prezentacjach uczestnicy poddawani są manipulacjom, po których wychodzą z towarami, które nie mają wartości, za jaką zostały sprzedane, natomiast umowy opiewają na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Dopóki będą chętni, dopóty takie nieuczciwe prezentacje będą organizowane.


Niestety zawsze po takich prezentacjach w biurze Rzecznika Konsumentów pojawiają się wręcz zrozpaczone osoby, którym utrudnia się odstąpienie od umowy, a nawet straszy konsekwencjami prawnymi.


Wiele osób, mimo że temat jest nagłaśniany w mediach, jak również poprzez naszą pracę w terenie, nie ma świadomości o czyhającym na nich niebezpieczeństwie i nie odbiera naszych ostrzeżeń. Szukając pomysłu na dotarcie do tych osób, które nie śledzą na bieżąco informacji, lub tych, które nie mają dostępu do nich np. w mediach elektronicznych, pojawił się pomysł, by poprosić o włączenie się do naszych działań Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, który bardzo chętnie włączył się do akcji, by pomóc Seniorom. Dzięki pomocy Biskupa Legnickiego podczas Mszy Świętej w prawie 240 parafiach, do których należy prawie 760 tys. wiernych na terenie całej Diecezji Legnickiej, będzie odczytany apel Miejskiego i Powiatowego Rzecznika Konsumentów z Legnicy. Działania te, umożliwią dotarcie informacji do adresatów nieuczciwych zaproszeń na pokazy. Co więcej, w każdym kościele będzie wisiał plakat z niezbędnymi informacjami dla konsumentów. W planach jest również przeprowadzanie szkoleń konsumenckich przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w miejscach wskazanych przez Diecezję Legnicką.


Wierzymy, że nasze wspólne działanie spowoduje dalsze ograniczanie rynku nieuczciwych pokazów jużnie tylko na terenie Legnicy i Powiatu Legnickiego, ale na terenie właściwości całej Diecezji Legnickiej.

Tomasz Strojek

Miejski Rzecznik KonsumentówKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform