Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Andrzej Pyrz: Budżet na 2020 rok to budżet zrównoważony

Autor admin
Data utworzenia: 19 grudzień 2019, 15:32 Wszystkich komentarzy: 0


Andrzej Pyrz: Budżet na 2020 rok to budżet zrównoważony

Radni gminy Chojnów jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie budżetu na rok 2020 rok. Jak zaznacza wójt, tym razem możemy mówić o budżecie zrównoważonym, w którym jest niemal tyle samo dochodów co wydatków.

Budżet w liczbach

Planowane dochody w budżecie gminy Chojnów na 2020 rok wynoszą 52 312 917 zł. Wydatki przekraczają natomiast 52 551 917 zł.

- Deficyt na poziomie niecałym 0,5% to jest żaden deficyt tak naprawdę - zaznacza wójt Andrzej Pyrz - Życzmy sobie tego, żeby tak to wyglądało, a może będzie lepiej. To jest budżet zrównoważony, czyli praktycznie mamy tyle samo dochodów co wydatków.

Władze szansę na zwiększenie dochodów widzą w rozwoju przedsiębiorczości na terenie gminy. W minionym roku doszło do otwarcia centrum dystrybucyjnego firmy Amazon, w minioną sobotę natomiast miało miejsce otwarcie kolejnej kopalni kruszywa. Gmina Chojnów chwali się także sprzedażą jednej z działek na terenie strefy ekonomicznej oraz kompleksu pałacowo-parkowego w Piotrowicach.

- Cieszy fakt, że ten budżet jest zrównoważony - nie ma nadmiernego rozpasania, jakiejś kreatywnej księgowości - ocenia Bartosz Chwałek, wiceprzewodniczący Rady Gminy - Cieszy to, że w tym budżecie są przewidziane środki na partycypację społeczną - dodaje, zwracając uwagę, że zarówno budżet obywatelski, jak i fundusz sołecki i inicjatywa lokalna to bardzo ważne narzędzia dla mieszkańców gminy.

Kanalizacja głównym zadaniem inwestycyjnym

Na inwestycje zaplanowano kwotę w wysokości około 9 milionów złotych. Znaczną część tych pieniędzy pochłoną inwestycje w kanalizację. Jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed gminą Chojnów jest budowa kanalizacji na terenie Białej, Kolonii Biała oraz Kolonii Kołłątaja. Przy tych inwestycjach UG stara się o środki unijne oraz o środki z Funduszu Ochrony Środowiska.

- Stoją przed nami bardzo duże wyzwania w postaci budowy sieci kanalizacyjnej, które pochłania ogromne koszty - komentuje wiceprzewodniczący Chwałek - Myślę, że jest to wyzwanie z którym w końcu musimy się zmierzyć. Dobrze, że to robimy - dodaje.

Innym sporym zadaniem jakie chce zrealizować gmina Chojnów jest budowa drogi łączącej Konradówkę z Gołaczowem. W chwili obecnej UG stara się o dofinansowanie na realizację zadania z Funduszu Dróg Lokalnych.

Na pierwszy kwartał 2020 roku przesunie się także długo oczekiwana modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Okmianach, która była planowana już w budżecie na 2019 rok.

Budżet przyjęty jednogłośnie

Projekt uchwały budżetowej uzyskał pozytywną opinię zarówno Regionalnej Izby Obrachunkowej jak i Komisji Stałych Rady Gminy. RIO przedstawiła również pozytywną opinię w sprawie możliwości sfinansowania deficytu budżetu Gminy przestawionego w projekcie uchwały.

Za przyjęciem budżetu zagłosowali wszyscy obecni na dzisiejszej sesji radni. Podobnym wynikiem zakończyło się głosowanie nad wieloletnią prognozą finansowa na lata 2020 – 2027.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.