Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Rzecznik Konsumentów zwraca uwagę na rażące naruszenia w praktykach niektórych marketów

Autor admin
Data utworzenia: 06 kwiecień 2020, 11:00 Wszystkich komentarzy: 1


Rzecznik Konsumentów zwraca uwagę na rażące naruszenia w praktykach niektórych marketów

Tomasz Strojek - Miejski i Powiatowy Rzecznik Konsumentów potępia praktyki stosowane przez niektóre markety. Klienci muszą dokonywać zakupów korzystając ze sklepowych wózków a także nie mogą korzystać z własnych toreb i siatek. - Należy wskazać, że takie praktyki są bardzo rażącym naruszeniem w dobie panującego wirusa Covid 19, jak również ograniczają prawa konsumenta – stwierdza rzecznik.

O stanowczej reakcji legnickiego rzecznika konsumentów pisze portal lca.pl. Według Tomasza Strojka, praktyka polegająca na obowiązkowym wpuszczaniu konsumentów do sklepu wyłącznie ze sklepowymi wózkami i nie wpuszczaniu osób, które chcą dokonać zakupów wyłącznie z własną torbą lub siatką zakupową. Klienci często przejmują wózek bez właściwej dezynfekcji po innym kliencie, gdzie znajdują np. zużytą rękawiczkę po dokonanych wcześniej zakupach.

- Należy wskazać, że takie praktyki są bardzo rażącym naruszeniem w dobie panującego wirusa Covid 19, jak również ograniczają prawa konsumenta. Należy podkreślić, że zgodnie z publikowanymi zaleceniami Ministerstwa Zdrowia w celu przeciwdziałania epidemii wskazuje się jednoznacznie by unikać korzystania ze sklepowego wózka i zaleca się używanie własnego kosza lub torby – argumentuje Tomasz Strojek, Miejski Rzecznik Konsumentów, który skontaktował się w tej sprawie z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy.

Uzyskał tam informacje, że takie postępowanie przedsiębiorców jest niewłaściwe i należy stosować się do zaleceń Ministra Zdrowia. Jako miejski rzecznik dodatkowo wskazuje, że w tej sytuacji takie postępowanie może wypełniać przesłanki art. 160 Kodeksu Karnego, „narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”. Poprzez odmowę sprzedaży towarów z własnym koszem lub torbą naruszać art.135 Kodeksu Wykroczeń, tj.

Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia takiego towaru, podlega karze grzywny.

- Wobec powyższego podjąłem interwencję i apeluję do przedsiębiorców o zaniechanie takich praktyk, które w dobie obecnych zasadnych wielu nakazów nie spełniają swojej roli, a wręcz przeciwnie przynoszą skutek odwrotny. W dniu dzisiejszym moje biuro wystosowało list w tym zakresie do wskazanych sieci handlowych, jednocześnie apeluję do wszystkich sprzedawców by nie stosowali takiej praktyki w swoich pomieszczeniach handlowych – podsumowuje Tomasz Strojek.

Działania rzecznika to reakcja na niepokojące sygnały w sieci dwóch marketów funkcjonujacych w Legnicy. Podobne praktyki mają jednak miejsce również w Chojnowie.

źródło: lca.pl


Komentarze

Spoko, za chwilę ludziom skończą się pieniądze więc nie ma co sięczepiać.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform