Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Chrystusa

Autor admin
Data utworzenia: 10 kwiecień 2020, 19:16


Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Chrystusa

W kolejny dzień Triduum Paschalnego upamiętniamy śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Dzisiaj kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej.

Wielki Piątek to dzień w którym wiernych obowiązuje ścisły post. Pozwala on na spożycie jedynego sytego posiłku dziennie i ewentualnie dwóch lekkich posiłków rano i wieczorem. W czasie ścisłego postu należy powstrzymać się od m.in. spożywania mięsa.

Pomimo iż kościół nie sprawuje dzisiaj liturgii eucharystycznej, w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków.

ilustracja: Antonello da Messina - Ukrzyżowanie

W tym roku wszystkie uroczystości kościelne odbywają się bez udziału wiernych.

- W Wielki Piątek o godz. 15.00 rozpoczniemy 9-dniową Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia w intencji ustania epidemii. Polega ona na odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia z dodaniem modlitwy w intencji różnych stanów Kościoła - informuje chojnowska parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.


Sklep Bigform