Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Projekty domów na wąską działkę? Nic trudnego!

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 15 maj 2020, 15:21


Projekty domów na wąską działkę? Nic trudnego!

W polskim krajobrazie na dobre wpisały się wąskie działki, wynikające z historycznych uwarunkowań. Pomimo niewielkich rozmiarów cieszą się one dużą popularnością wśród osób, którym zależy na ekonomicznym i funkcjonalnym rozwiązaniu. Jaki jednak dom wybudować na wąskiej działce? Sprawdzamy wymogi prawne oraz najczęściej wybierane projekty.

Wąska działka – spory problem?

Inwestorzy coraz większą uwagę zwracają na projekty domów na wąską działkę. Pomimo że niekiedy stanowią wyzwanie, są często spotykane w Polsce. Dzięki odpowiedniemu planowi nawet na niewielkim terenie można postawić ładny i wygodny do zamieszkania dom.

Wąskie działki wpisały się w nasz krajobraz z kilku względów. Niekiedy zakup mniejszego gruntu to jedyna możliwość, aby wybudować dom w dobrym miejscu na terenie miasta. Przede wszystkim zaś wynikają one z dawnego dzielenia poszczególnych parceli.

W historii działki były przekazywane z pokolenia na pokolenie. W tym celu dzielono je na coraz mniejsze kawałki przeznaczone głównie pod uprawę, a niekoniecznie pod zabudowę. Z czasem jednak większość tych terenów zaczęła odchodzić od rolnictwa. Dedykowane projekty domów na wąską działkę okazały się niezbędne, aby dostosować niewielki teren pod dom.

Zabudowa na wąskiej działce

Zainwestowanie w dom na wąskiej działce jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na świetnej lokalizacji, jak też na dobrej cenie. Ze względu na utrudnienia i niewielki teren, działki tego rodzaju są znacznie tańsze. Trzeba mieć bowiem świadomość, że ograniczają one kształt oraz wielkość budynku. Jednakże dzięki odpowiedniemu projektowi nie będziemy odczuwali w związku z tym żadnych niedogodności.

Czy to oznacza jednak, że na każdej działce możemy postawić dom? Oczywiście wszystko jest regulowane przez przepisy prawne. Projekt nowej nieruchomości musi zatem spełniać kilka wymogów. Najważniejsza jest odległość między budynkiem a sąsiednią parcelą. Ściany domu nie mogą być w mniejszej odległości aniżeli:

- 3 metry od granicy drugiej działki – nasz dom powinien być wtedy zwrócony do sąsiedniego ścianą bez okien i drzwi, aby zachować prywatność

- 4 metry w przypadku kiedy nasz budynek ma po stronie granicznej okna i drzwi

- 1,5 metra od granicy, ale tylko wtedy, gdy ściana jest pozbawiona otworów i tak wynika z decyzji o warunkach zabudowy w tym miejscu

Jakie domy najczęściej powstają na wąskich działkach?

Duży rozkładowy dom na wąską działkę to oczywiście nie najlepszy pomysł. Takie rozwiązanie nie będzie dogodne ani dla nas, ani dla sąsiadów, a do tego uniemożliwia nam to prawo. Jednakże oferta projektów jest bardzo duża, dzięki czemu bez trudu wejdziemy w posiadania wymarzonego przez nas domu.

Na niewielkim terenie najczęściej powstają domy parterowe, które mają użytkowe poddasze, które możemy przeznaczyć na dodatkowe sypialnie, łazienki, czy też przestrzeń rekreacyjną. Tego rodzaju dom ma z reguły plan wydłużonego prostokąta z wielospadowym dachem, a niekiedy także z wysuniętym garażem. Możemy spotkać się również z budynkiem podpiwniczonych. Dodatkowa podziemna kondygnacja służy najczęściej jako kotłownia lub jako pomieszczenia gospodarcze, a my mamy więcej miejsca dla siebie na parterze.

Podsumowanie – o czym warto pamiętać

Jeśli jesteśmy właścicielami wąskiej działki, nie żegnajmy się z wizją ładnego, funkcjonalnego domu. Bez trudu odnajdziemy bowiem właściwy projekt. Pamiętajmy jednak o kilku szczegółach. Przede wszystkim poznajmy dokładne wymiary działki, nasz dom bowiem musi zachować przepisową odległość do sąsiedniej parceli. Ponadto, aby łatwiej uzyskać zgodę na budowę, możemy poprosić o pisemną zgodę właściciela drugiej działki, co będzie sporym atutem w urzędzie.


Sklep Bigform