Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

Koncert Arkadiusza Popławskiego. Przedsmak Letnich Koncertów Organowych w wielkim stylu

Autor admin
Data utworzenia: 29 czerwiec 2020, 15:36 Wszystkich komentarzy: 0


Koncert Arkadiusza Popławskiego. Przedsmak Letnich Koncertów Organowych w wielkim stylu

Jak brzmią organy z kościoła farnego po remoncie? Pełnię ich możliwości usłyszeć mogliśmy podczas wczorajszego koncertu. Przed chojnowską publicznością zaprezentował się Arkadiusz Popławski - wybitny polski muzyk, organmistrz i organista.

Niedzielny koncert to część obchodów 25-lecia istnienia Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jubileuszowi towarzyszy konferencja popularno-naukowa pod hasłem "W trosce o tożsamość narodową i pamięć historii", podczas której przybliżono tematykę kształtowania się polskich struktur państwowych na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej oraz przypomniano o postaci księdza Adama Szczepana Łańcuckiego - pierwszego chojnowskiego proboszcza po II wojnie światowej.

Okazją do zorganizowana koncertu było zakończenie prac nad organami. Była to inauguracja instrumentu oraz prezentacja możliwości brzmieniowych po gruntownej naprawie, korekcie intonacji i generalnemu strojeniu, jakie organy przeszły jesienią ubiegłego roku. Wybór artysty nie był przypadkowy, bowiem to właśnie Arkadiusz Popławski brał udział w pracach przy chojnowskich organach. Artysta nie kryje dumy oraz zadowolenia z końcowego efektu. Czy organy brzmią lepiej? Zdecydowanie tak. - Jest to instrument duży i skomplikowany konstrukcyjnie - komentuje Arkadiusz Popławski - W tej chwili odwdzięcza się pięknym brzmieniem i oby jak najdłużej służył parafii, liturgii, chwale Bożej i kulturze - dodał.

Repertuar koncertu został przygotowany przekrojowo stylistycznie. Zróżnicowanie miało na celu pokazanie możliwości brzmieniowych instrumentu po naprawie. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję usłyszeć dzieła z różnych epok - od barokowej twórczości Johanna Sebastiana Bacha, po współczesne kompozycje Ennio Morricone. Nie zabrakło również improwizacji na temat różnych pieśni religijnych, w tym odnoszącej się do patronów parafii - świętych Piotra i Pawła. Wydarzenie zakończyło stylizowane na ludowym tańcu hiszpańskim Boléro Maurice’a Ravela.

Nie był to pierwszy koncert Arkadiusz Popławskiego w Chojnowie. Pochodzący z Górnego Śląska artysta wystąpił w naszym mieście w 2019 roku, w ramach cyklu Letnich Koncertów Organowych. Od lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i akompaniator chórów. W dowód uznania za całokształt działalności artystycznej Arkadiusz Popławski został kilkukrotnie odznaczony, m.in.: brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, czy złotą Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Niedzielny koncert był przedsmakiem kolejnej edycji Letnich Koncertów Organowych, które zostaną zainaugurowane pod koniec lipca. Na wydarzenie już teraz zaprasza Grzegorz Gapski, członek zarządu powiatu legnickiego i zarazem inicjator wydarzenia. Tegoroczna seria rozpocznie się od koncertu Michała Kocota, któremu towarzyszyć będzie kwartet orkiestry dętej. Pełny program Letnich Koncertów Organowych już wkrótce.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform