Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

O chojnowskich organach opowiada Arkadiusz Popławski [FILM]

Autor admin
Data utworzenia: 01 lipiec 2020, 11:06 Wszystkich komentarzy: 1


O chojnowskich organach opowiada Arkadiusz Popławski [FILM]

Organy z kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła to największy i jeden z najstarszych tego typu instrumentów w powiecie legnickim. Minionej jesieni przeszły one gruntowną naprawę, która została zrealizowana przez firmę organmistrza Arkadiusza Popławskiego. W serwisie YouTube zaprezentowany został film, w którym artysta przybliża nam chojnowskie organy.

Jak organy funkcjonowały przed dobą elektryczności? Jak działają teraz? O instrumencie w krótkim filmiku opowiada Arkadiusz Popławski, artysta, którego mieliśmy okazję usłyszeć podczas niedzielnego koncertu w chojnowskiej farze.

Zobacz więcej: Koncert Arkadiusza Popławskiego. Przedsmak Letnich Koncertów Organowych w wielkim stylu

- Źródła piśmienne nie traktują wyczerpująco o instrumentarium w kościele w Chojnowie. Wiemy z przekazów, że XVI wieku był tutaj pozytyw, a więc niewielki instrument organowy przenośny. Następna wzmianka dotyczy organów zbudowanych przez Christiana Deckera ze Zgorzelca w 1662 roku. Prawdopodobnie po tych organach do dzisiejszych czasów zachował się prospekt i szafa organowa - zaznacza artysta.

Zastanawialiście się jak brzmi instrument po naprawie? Pełnię jego możliwości usłyszeć będziemy mogli podczas tegorocznej edycji Letnich Koncertów Organowych, które zostaną zainaugurowane już pod koniec lipca. Seria rozpocznie się od koncertu Michała Kocota, któremu towarzyszyć będzie kwartet orkiestry dętej. Pełny program Letnich Koncertów Organowych zaprezentowany zostanie już wkrótce.

- Letnie Koncerty Organowe to nie tylko festiwal muzyki organowej w Chojnowie ale to znacznie coś więcej. Ten festiwal i sama muzyka organowa wynikała z wewnętrznej potrzeby mieszkańców Chojnowa - tłumaczy Grzegorz Gapski, inicjator wydarzenia - Wielokrotnie spotykałem się z takim przeświadczeniem mieszkańców, że chcieliby uczestniczyć w wydarzeniach o znacznie wyższym poziomie kulturalnym i właśnie dlatego powstały Letnie Koncerty Organowe - dodaje.Komentarze

For the person asking for sites about excellent financial words of advice, good financial ideas, excellent money recommendations, excellent financial ideas, excellent finance recommendations, I highly recommend this good money ideas website or for excellent finance ideas, top financial ideas, good finance words of advice, excellent money tips, simple financial words of advice, peruse this worthwhile finance recommendations profile.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform