Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

„Bo w tym Chojnowie nic się nie dzieje” czyli selektywny obraz rzeczywistości

Autor Michal
Data utworzenia: 29 maj 2012, 14:47 Wszystkich komentarzy: 73


„Bo w tym Chojnowie nic się nie dzieje” czyli selektywny obraz rzeczywistości

Piątek, świątek czy niedziela, na chojnowskim podwórku poza alkoholowymi ekscesami nic się nie dzieje. NIC SIĘ NIE DZIEJE. Nie można pójść na koncert, do kina, na smaczną kolację czy porozmawiać z pasjonatami o frapujących kwestiach. Miasto rozkopane, nawet przejechać się nie da. A jak już w MDKu coś zrobią to zimno, wysiedzieć nie można. Festyn? A idź pan w cholerę, tylko piwo, brzdąkanie amatorów i pajda ze smalcem. Po co to komu? Albo ta wystawa koło 109tki – wiało tak, że we włosach przysłowiowy wiatr miałem. Gesslerowa to uciekała gdzie pieprz rośnie, dawcy szpiku i te sprawy… Kto taki mądry wymyślił, że parasol ma być niebieski? W Chojnowiance same „dziady” grają, niech spadną, niech zlikwidują! A kolarze? Ich trener przecież licencji nie ma! Albo baner na kościele? Litości, święta panienka patrzy z Jezusikiem i nie grzmi. Olaboga, nic się nie dzieje, marność nad marnościami i wszystko marność.

Małomiasteczkowość ma wiele zalet. Wszyscy się znają, uśmiechają do siebie na ulicy, rozmawiają o problemach, od każdego można pożyczyć szklankę cukru… STOP, to nie to! Nikomu nie pożyczę bo nie odda. A cukier drogi, nawet w Biedronce. To wina Tuska, wiek emerytalny też chce podnieść, to wina Tuska. Rozkopany Rynek – nasz burmistrz tylko na kościół daję, a my tracimy, sklepy zamknięte bo przejść nie można. Ładne ławki były, drzewa nawet rosły. To Abacki razem z Nowakiem, oni chcieli! Jak przechodził ostatnio przez moją ulicę nawet mu się nie ukłoniłem, dusigrosz jeden z drugim.

Słownik synonimów w zastępstwie małomiasteczkowości używa takich słów jak kołtuństwo, kołtuneria, ograniczoność, zacofanie, wstecznictwo, obskurantyzm. Dlaczego akurat kołtuństwo ma blisko do małego miasta, przynajmniej słownikowo? Nic się nie dzieje przypadkiem. Również w Chojnowie.

Gdy napisano o Burmistrzu Chojnowa, że rewitalizuje zabytkowy Rynek posypała się fala krytyki. Jaki zabytkowy? Toż to nie on rewitalizuje, on nic nie robi!
Nie będę dociekał z czego to wynika, jednak upraszczanie rzeczywistości, szczególnie w małych miasteczkach takich jak Chojnów, to chleb codzienny. To, że Polacy nie gęsi i krytykować potrafią wszyscy wiedzą. Niebawem Wikipedia przy haśle ‘Szukanie dziury w całym’ napisze – przywara Polaków, cecha narodowa. "Szukaniedziuryzm" stanie się czymś na kształt alkoholizmu, w którym tylko Rosjanie nas przebijają. Tutaj nie będziemy mieli sobie równych, zdobędziemy Mistrzostwo Europy, ba, całego świata.

Bo przecież w Chojnowie nic się nie dzieje… Zdarzyło mi się gościć na ostatnich imprezach w mieście. Począwszy od koncertu z okazji święta 3 Maja, podczas którego usłyszeliśmy młodych miłośników muzyki z miejscowego Ogniska Muzycznego, przez akademię w MDK, deszczowy festyn majowy, na festynach w gimnazjum i podstawówce kończąc. Jeśli miałbym więcej czasu odwiedziłbym Muzeum, udał na strażackie zawody, pokibicował na międzyzakładowej lidze piłki nożnej czy zobaczył jak szanowna młodzieży radzi sobie na deskach w spektaklach teatralnych. Stanę w opozycji do większości – brak mi czasu, by ze wszystkich propozycji skorzystać. Dziwne prawda? Przecież Rynek rozkopany, w MDK zimno, a Parasol był Niebieski…

Wygodnie jest siedzieć, nic nie robić, a za lenistwo obwiniać innych. Nie pójdę na koncert, bo pada deszcz, mocno wieje, nieciekawe zespoły grają i jeszcze się spóźnią. Czyja to wina? Tuska? Czy może Palikota?

Jeśli drogi Czytelniku dotrwałeś do końca tego napisanego w parę minut tekstu zastanów się dlaczego właśnie „szukaniedziuryzm” jest tak szkodliwy i czy również Tobie grozi. Jeśli nie to siedź dalej w kapciach przed monitorem i narzekaj śmiało, jeśli jest inaczej – brawo! To pierwszy stopień do wyzbycia się tej nowej cechy narodowej Polaków. Jeśli znasz swój problem, będziesz wiedział czego możesz, a wręcz powinieneś się pozbyć.

Rusz się, pójdź do Biblioteki, Muzeum, przeczytaj informację o nowym koncercie, festynie, akademii zorganizowanej przez dzieciaki z miasta. Jeśli się poświęcisz i uda Ci się wyjść z jamy zwanej mieszkaniem to odniesiesz sukces, ze samym sobą i „szukaniedziuryzmem”. Jasne, może nie będzie to impreza najwyższych lotów, nie przyjedzie Beata Kozidrak czy inny Kamil Bednarek, ale oni też kiedyś zaczynali. Daj młodzieży szansę, bądź lepszy niż ci, którzy Tobie podcinali skrzydła. Doceń to, że im się chce, że nie siedzą przed telewizorem, na fejsiku i tylko narzekają, że nic się nie dzieje. NIC SIĘ NIE DZIEJE?Komentarze

dopisze do tego ,że jak np nie tak dawno temu gościliśmy na naszej scenie światowej sławy kabaret DNO to może z 30 osób było na widowni na 250 miejsc w MOKSiR ; )
tak to jest chojnów i narzekanie,że nic sie nie dzieje a wystarczy przytoczyć chodźby ostatni weekend . Stonoga, festyn 4, mecze chojnowianki . To jest nic ?
zgłoś komentarz
Nic się nie dzieje... haha... przecież tu się non stop coś dzieje:) Ja nie narzekam :) Chojnów fajny jest :)Pozdrawiam wszystkich chojnowian :)))
zgłoś komentarz
Jans że Chojnów jest co najmniej dolnośląskim centrum kultury i sztuki :) bo w ostatnim czasie zrobiono kilka plenerowych imprez w dość kameralnym gronie.
Dni Chojnowa od 20 lat mają ten sam program a w tym roku zagości gwiazda Polskiej sceny disco polo czyli możemy spodziewać najazdu rodaków z całej Polski i europy :)
Co do rynku to wkład burmistrza jest taki że gdyby nie jego poprzednik nie podjął pierwszych kroków w tym kierunku nie czego by nie było .
Nie przypominam też sobie specjalnej negacji a rozmowy o zasadności takiego remontu ,usunięcie 3/4 zielni braku informacji o kosztach ,na ile miast się zadłużyło i ile lat będziemy to spłacać .Oczywiście że trzeba i należy wyśmiewać klakierów burmistrza którzy piszą bzdury że on coś buduje ,on wydaje naszą kasę ,nic poza tym .
zgłoś komentarz
Inna sprawa to bezrobocie w Chojnowie i sporo opóźniona (jeśli w ogóle dojdzie ) powstanie fabryki Volkswagena w Chojnowie bo burmistrz się nie dogadał ,jakoś fabryka bez problemów dogadała się z rolnikiem z pod Michowa ,widać dla burmistrza są ważniejsze sprawy jak witraże czy wycieczki do Lichenia niż praca dla Chojnowian .Jeśli ktoś coś wie na ten temat to proszę kilka słów.
Co do imprez 3 maja portal podał jakie imprezy ma przygotowane dla mieszkańców MOKSiR czyli złożenie kwiatów pod pomnikiem i oczywiście na to co wszyscy czekali cały rok MSZA ŚWIĘTA !
Ktoś jest zadowolony ? gratuluję dobrego samopoczucia .Jakoś zdarza mi się pojechać na dni Złotoryi bo zapraszane są naprawdę dobre kapele i jest co posłuchać ,kto do Chojnowa przyjeżdża ?
zgłoś komentarz
Dodam że jak w Chojnowie dzieje się coś na poziomie to nawet reklamy nie potrzeba,drogą pantoflową się i tak roznosiło a i zapłacić Chojnowianie są chętni za poziom owych imprez .Pamiętam imprezy/koncerty w Jubilatce ,wstęp płatny a sal pełna i świetna zabawa !
Dlaczego jesteśmy ciągle męczeni ,dosłownie męczeni występami Chojnowskimi zespołami tanecznymi czy Jurandem Kowalskim (Jurand bez urazy) nawet jak zagwarantujecie darmową kiełbasę to i tak ludzie nie przyjadą bo mają tego dość ,ciągle to samo .Jeśli dyrekcja MOKSiR niema pomysłów ,ciągle odgrzewa od 20 lat to samo czego się spodziewać .Może czas zmienić ludzi tam pracujących na tych co mają pomysły jak przekonać ludzi do tego aby na te imprezy chcieli przychodzić .
zgłoś komentarz
Przypomnę tylko Panią Katarzynę Dziedzic i imprezy jakie kiedyś były w Chojnowie ,ktoś pamięta ,masa ludzi zjeżdżała się z Polski ,takich ludzi nam trzeba a nie plastusia bez jaj co boi podjąć się jaką kolwiek decyzję która będzie czymś nowym od tego co proponuje się nam pd 20 lat.
Pan Horodecki to miły facet tylko jego postawa jest tak bierna jak penis impotenta a pomysłów chyba nie maił żadnych jak obejmował to stanowisko bo mało że niczego nie wniósł to jeszcze się sytuacja pogorszyła .
Kiedyś po dniach Chojnowa czytałem propagandę gazety Chojnowskiej i wiecie co czytając co wydarzyło się w Chojnowie maiłem wrażenie że chyba mnie tam nie było że piszą chyba o innym mieście taka ściema,teraz w tym kierunku widzę idzie ten portal.
zgłoś komentarz
Tekst Michała bardzo mi się podoba. Ma rację, my tylko potrafimy narzekać, czekać na nie wiadomo co. Chojnów to małe miasto, jak jest każdy wie, ale też i dużo sie zmieniło. Psymon też masz rację. Nie zgadzam sie tylko z ostatnim zdaniem o portalu. Uważam, ze ten portal jest najciekawszym portalem chojnowskim. Wszystko na bieżąco, jeżeli są jakieś niedociągnięcia to szybka rekacja ze strony administratora i nawet przeprosiny. Pamiętajmy wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i też nie jestesmy nieomylni. Muszę przyznać, ze podobają mi się Twoje wypowiedzi Psymon, no może nie wszystkie :), ale dużo racji w nich jest. Czasmi aż za cicho jest na portalu, ale to dlatego, że dawno np. nie pisałeś. Pozdrawiam portal i Ciebie Psymonie.
zgłoś komentarz
inko ! zmienię zdanie lub je utrzymam jeśli będę wiedział parę rzeczy ,muszę to ustalić bo wątpię aby sam portal o tym napisał .
1.Kto finansuje ten portal .
2.Czy osoby które się w nim udzielają robią to społecznie czy jest to ich praca zawodowa .
3.Kim są te osoby (imię nazwisko) jeśli to praca zawodowa a nie działalność społeczna ,jeśli robią to społecznie niema znaczenia.
4.Kto wybrał te osoby i jakie mają bezpośrednie powiązanie z pracodawcą ?

Jest to determinujące abym mógł wycofać się z ostatniego zdania z którym się nie zgadzasz lub się zgodzić z nim.
Na tą chwilę wiem że mają biuro ,samochód więc musi być "opiekun" który to finansuje ,pozostaje tylko kwestia czy robią to za pieniądze czy czysto społecznie. Czas pokaże .Dzięki za miłe słowa.
pozdrawiam
zgłoś komentarz
psymon własnie jesteś przykładem o którym pisał Michał,że tylko narzekasz,bo pewnie większość czasu spędzasz przy kompie.Napisałeś,że na dni Chojnowa po raz kolejny disco polo,a nie dodałeś,że także jeden z najlepszych bluesowych zespołów Obstawa Prezydenta.A co ciebie interesuje,czy portal robi to społecznie,czy nie.Ważne,że można dowiedzieć się o wielu wydarzeniach na bieżąco i jest portalem niezależnym,czego brakuje GCh.Z tego co wiem burmistrz nie raz chciał ingerować w to,co piszą,ale całe szczęście nie ulegli.Masz część racji,ale nie mów,że nic sie nie dzieje,bo ten który niczym się nie interesuje,to nic go nie zadowoli i zawsze będzie narzekał.
zgłoś komentarz
Niedługo na YT ukaże sie filmik o tytule "W Chojnowie nic sie nie dzieje"(Michał ukradłeś mi tytuł-he,he)dedykowany tym,którzy tak twierdzą.A propos,to fajny tekst,sama prawda,bo kiedy jest impreza,to ludzi nie ma-mówią,że nic nie wiedzieli,choć miasto oklejone plakatami.Ale jak ktoś ma klapki na oczach,to tak to wyglada.Wygodniej siedzieć w domu i narzekać,a może sami by sie wykazali.Powstało stowarzyszenie chojnowskich artystów,gdzie poruszane są sprawy kultury w mieście i przychodzi.... kilka osób.Ostatnio kolega zorganizował spotkanie sympatyków turystyki rowerowej,gdzie przyszła tylko...jedna osoba,czyli ja.Byliśmy już na wycieczce w Borach Dolnośl.(100 km.w tym 35 lasem)Czyżby w 15 tys.mieście nikt nie chciałby pojeździć na rowerze?Niedługo zorganizujemy kolejne spotkanie,więc kto chętny zapraszamy.Tak więc są osoby,które chcą coś ruszyć,ale taki marazm tu panuje,że ludziom nic sie nie chce.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform