Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

Minister Edukacji przedstawia nowe wytyczne dotyczące powrotu do szkół

Autor admin
Data utworzenia: 12 sierpień 2020, 14:47 Wszystkich komentarzy: 0


Minister Edukacji przedstawia nowe wytyczne dotyczące powrotu do szkół

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września powróci tradycyjne kształcenie w szkołach. - Obecna sytuacja epidemiczna pozwala na to, aby w przytłaczającej większości regionów można przywrócić standardowe zajęcia - zaznaczył szef resortu, przedstawiając nowe wytyczne.

Kryteria wydawania opinii przez inspektora sanitarnego do innej organizacji szkół będą zależne będą od: zakażenia SARS-CoV-2 w szkole lub placówce, lokalnej sytuacji epidemicznej, kwarantanny któregoś z uczniów lub pracowników, opinii lekarza (dot. chorób przewlekłych) oraz orzeczenia o indywidualnym nauczaniu.

Szef resortu edukacji przedstawił 10 zasad dla ucznia, do których każdy powinien się stosować.

1. Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu

2. Często myj ręce

3. Nie dotykaj oczu, ust i nosa

4. Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie

5. Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela

6. Używaj tylko własnych przyborów szkolnych

7. Spożywaj swoje jedzenie i picie

8. Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw

9. Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela

10. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach


Jak tłumaczy Izabela Kucharska - zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego - każdy, kto posiada informację o osobie zakażonej czy podejrzanej o zakażenie może zgłosić ją do sanepidu i to wystarczy, żeby zainicjować działania epidemiczne. Może to być rodzic, dorosły uczeń, nauczyciel, dyrektor.

W połowie miesiąca zostaną wyznaczone konkretne wytyczne opracowane we współpracy z GIS, które zapewnią uczniom i nauczycielom maksymalne bezpieczeństwo i dadzą komfort pracy.

W szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa - obowiązywać będą za to bardziej rygorystyczne zasady higieny osobistej. Zgodnie z założeniem MEN, dyrektorzy szkół będą mogli ograniczyć tradycyjne działanie placówek w porozumieniu z organem prowadzącym i sanepidem.

- W przypadku zagrożenia epidemicznego w danej placówce, czy w danej części kraju, dyrektor szkoły przy zgodzie organu prowadzącego będzie mógł przejść na model mieszany, czyli naukę zmianową, przejście części uczniów na nauczanie na odległość lub, jeśli będzie to konieczne, powrócić do nauki zdalnej. Będzie to jednak dotyczyć sytuacji wyjątkowych - wyjaśnia minister Piontkowski.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform