Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne szansą na rozwój lokalnej sieci dróg rowerowych?

Autor admin
Data utworzenia: 18 wrzesień 2020, 12:09 Wszystkich komentarzy: 0


Zintegrowane Inwestycje Terytorialne szansą na rozwój lokalnej sieci dróg rowerowych?

Informacja o planach budowy Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej, która szerokim łukiem ominęła ziemię chojnowską, po raz kolejny wzbudziła dyskusję na temat naszej lokalnej infrastruktury rowerowej. Czy jest szansa by w przyszłości coś się zmieniło?

W naszych gminach nie uświadczymy dróg rowerowych. Konkretne plany budowy drogi do Złotoryi były, samorządowcy wyrażali pełną gotowość do realizacji projektu, miasto Chojnów przejęło tereny kolejowe, były także informacje o możliwości dofinansowania. Dziś o projekcie nikt już jednak nie rozmawia - pojawiły się komplikacje, od pomysłu odstąpiono.

Czy jednak to koniec marzeń o infrastrukturze rowerowej? Zapytaliśmy o plany na przyszłość w Urzędzie Gminy.

Dla lokalnego samorządu szansą na rozwój w tym temacie są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które wynikają z podpisanej w styczniu deklaracji zawiązania współpracy między gminami, miastami i powiatami Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Projekt łączy siły 32 samorządów z naszego regionu.

Legnicko-Głogowski Obszar Funkcjonalny ma na celu wykorzystanie potencjału około 250 tysięcy mieszkańców powiatów: głogowskiego, górowskiego, legnickiego, lubińskiego i polkowickiego. Celem deklaracji jest wypracowanie najkorzystniejszej formuły wspólnego pozyskiwania środków w zbliżającej się perspektywie finansowania z Unii Europejskiej, na lata 2021-2027.

Pod deklaracją intencji zawiązania współpracy swój podpis złożyli m.in. wójt Andrzej Pyrz czy burmistrz Jan Serkies. W projekcie uczestniczy także powiat legnicki.

- Jako powiat legnicki jesteśmy jednym z liderów w całym systemie. Chcemy zaproponować, aby przez każdą gminę, powiat przebiegała ścieżka rowerowa i łączyły się one z obecnie powstałymi. Dzięki szerszej współpracy (ponad 30 samorządów) jesteśmy w stanie pozyskać znacznie większe środki (taką możliwość daje nowa perspektywa unijna). Oczywiście całe projektowanie i budowa ścieżek będzie trwać kilka lat, lecz cieszy zmiana optyki - komentuje Grzegorz Gapski, członek zarządu powiatu legnickiego.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne mogą być szansą. Pytanie tylko czy uda się nam z niej skorzystać. Wciąż pozostajemy w sferze planów.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.