Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

Przed nami Święto Niepodległości

Autor admin
Data utworzenia: 10 listopad 2020, 12:42 Wszystkich komentarzy: 0


Przed nami Święto Niepodległości

Święto Niepodległości - jedno z najważniejszych o ile nie najważniejszych świąt państwowych w naszym kalendarzu. Niestety w tym roku pandemia i rządowe obostrzenia całkowicie przekreśliły jakiekolwiek huczne obchody.

W kalendarzu lokalnych samorządów nie znajdziemy tym razem zaproszenia do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie brakuje natomiast zachęt do inicjatyw organizowanych online.

Do 11 listopada trwa głosowanie w ramach projektu "Pod biało-czerwoną", realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Projekt zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców, którzy mogą online oddać głos na swoją gminę. Aby maszt z flagą stanął w naszym mieście/gminie wiejskiej potrzeba jedynie 100 głosów. Do udziału w głosowaniu od kilku tygodni zachęcają lokalne samorządy.

Od kilku lat w huczne obchody Święta Niepodlełości włącza się chojnowski Powiatowy Zespół Szkół. 10 listopada o 11:11 społeczność szkoły śpiewa hymn - w tym roku jednak zarówno uczniom jak i nauczycielom pozostało wykonanie Mazurka Dąbrowskiego w wersji online - lekcje od kilkunastu dni odbywają się bowiem w trybie zdalnym.

Ciekawy sposób na spędzenie tego dnia zaproponowały Koleje Dolnośląskie. W środę na lokalne tory wyjadą historyczne pociągi, gdzie spotkać będzie można rekonstruktorów, którzy przybliżą historię niepodległościowego zrywu Polaków. Projekt realizowany wspólnie przez Koleje Dolnośląskie i Instytut Pamięci Narodowej niestety ominie stację w Chojnowie - pociągi z Wrocławia pojadą do Legnicy, Lubina i Głogowa.

Rozkład jazdy i stacje pośrednie:

Wrocław Gł, odj. 11:12 – Legnica, odj. 12:06 – Lubin, odj. 12:27 – Głogów, przyj. 13:00

Głogów, odj. 13:11 – Lubin, odj.13:43 – Legnica, odj. 14:07 – Wrocław Gł., przyj. 15:04

Wciąż jednak pozostaje nam własna inicjatywa. 11 listopada to doskonały dzień by wywiesić z naszego okna lub balkonu flagę narodową. Ten szczególnie ważny symbol dziś jest wyrazem szacunku dla walczących o wolną Polskę oraz hołdem dla tych wszystkich, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.