Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

W chojnowskiej farze trwają prace nad płytą z muzyką klasyczną [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 24 listopad 2020, 15:28 Wszystkich komentarzy: 0


W chojnowskiej farze trwają prace nad płytą z muzyką klasyczną [ZDJĘCIA]

Od poniedziałku w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła trwają prace nad pierwszą płytą z muzyką klasyczną. Jej premiera planowana jest na styczeń 2021 roku.

Autorem koncepcji stworzenia pierwszej chojnowskiej płyty z muzyką klasyczną jest Grzegorz Gapski, członek zarządu powiatu legnickiego oraz - od kilku lat - organizator Letnich Koncertów Organowych w Chojnowie i Legnickim Polu. Jak sam zaznacza, pomysł narodził się już dawno, jednak na drodze stały kwestie finansowe. Ostatecznie do realizacji koncepcji doszło dzięki wsparciu ze strony powiatu legnickiego.

Inicjator przedsięwzięcia zaprosił do udziału w projekcie dr Dr Michała Kocota z Zielonej Góry oraz pochodzący z Górnego Śląska zespół Silver Brass. Artystów tych usłyszeć mogliśmy w lipcu, kiedy to wspólnie zainaugurowali piątą edycję Letnich Koncertów Organowych. Występ w którym organy wraz z kwintetem orkiestry dętej okazały całą swoją moc, spotkał się z nad wyraz ciepłym przyjęciem ze strony lokalnej publiczności.

Założony jako kwintet instrumentów dętych blaszanych zespół Silver Brass z początku wykonywał jedynie muzykę sakralną, zapewniając oprawę na uroczystościach kościelnych. Z czasem w ich repertuarze zaczęły pojawiać się coraz trudniejsze kompozycje poważnych kompozytorów, natomiast ciekawe widowiska w sposób żartobliwy i często kabaretowy wiążą muzykę klasyczną z rozrywkową. Grupa na swoim koncie ma m.in. pierwszą nagrodę i Grant Prix IX Konfrontacji Muzycznych w Opolu.

Dr Michał Kocot z Zielonej Góry jest laureatem największych międzynarodowych konkursów organowych. Na swoim koncie ma m.in. I miejsce na XX Międzynarodowym Konkursie Organowym w Wiesbaden, I miejsce na XVII Międzynarodowym Konkursie Organowym w Brnie, czy II miejsca na konkursach w Kaliningradzie i Freiburgu. Artysta ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie organów Andrzeja Garbarka. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz as. Arkadiusza Bialica, w klasie klawesynu prof. Magdaleny Myczki oraz as. Andrzeja Zawiszy i studiów solistycznych w Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie organów prof. Martina Schmedinga.

Na płycie znajdą się dzieła m.in. Jeremiaha Clarke'a, Feliksa Nowowiejskiego, Antona Brucknera, Franza Liszta czy Feliksa Mendelssohna. Próby i nagrania trwają już kilka dni; nad całym procesem twórczym czuwa realizator płyty - Paweł Ożga.

- Muzyka organowa, która pojawi się na tej wyjątkowej płycie z pewnością poruszy serca słuchaczy. Organy to bowiem majestatyczny i królewski instrument, który wsparty dźwiękiem innych instrumentów czyni tę muzykę okazalszą i donioślejszą. Płyta, która swoją premierę będzie miała w styczniu 2021 roku, będzie zbiorem muzycznych arcydzieł - informuje legnickie starostwo.

Płyta stanowić będzie także prezentację możliwości brzmieniowych chojnowskich organów po zeszłorocznej gruntownej naprawie, korekcie intonacji i generalnemu strojeniu. Remont zrealizowany został na zlecenie parafii przez firmę organmistrza Arkadiusza Popławskiego. - Chojnowskie organy to jeden z największych jak i najstarszych instrumentów w powiecie legnickim. Dzięki wspólnym wysiłkom w listopadzie ubiegłego roku doczekały się one gruntownego remontu, nadającemu im nowe brzmienie muzyczne, powodując, że są jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych instrumentów w naszej diecezji - zaznacza Grzegorz Gapski.

Inicjator przedsięwzięcia już teraz planuje realizację kolejnych wydawnictw - tym razem nagrywanych zarówno w Chojnowie jak i Legnickim Polu. Powodzenie planu zależne jest jednak od pieniędzy i ewentualnej dotacji ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.