Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

Trzeci dzień z bardzo złą jakością powietrza w Chojnowie

Autor admin
Data utworzenia: 15 grudzień 2020, 10:51 Wszystkich komentarzy: 1


Trzeci dzień z bardzo złą jakością powietrza w Chojnowie

Według danych z godziny 10:10, jakość powietrza w Chojnowa była bardzo zła. Poziom stężenia pyłów rozproszonych wynosił: PM2.5 – 116 µg/m³ (463 procent normy); PM10 – 134 µg/m³ (267 procent normy).

- Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane.

Co gorsze, według danych z czujnika zainstalowanego na Domu Kultury, bardzo zła jakość powietrza utrzymuje się od niedzieli (średnie dzienne).


Zobacz również: Zła jakość powietrza. UM informuje, gdzie powinniśmy zgłaszać fakt spalania odpadów

Co to oznacza dla naszego zdrowia?

Jak podaje serwis airly.org, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem to prosta droga do nasilenia objawów astmy, obturacyjnej choroby płuc czy zakażeń układu oddechowego, a także do wzrostu częstości zachorowań na owe schorzenia. Winę ponosi pył zawieszony, ale też ozon, tlenki azotu, dwutlenek siarki i rakotwórcze substancje z grupy WWA.

- Badania wykazały, że długofalowe skutki smogu obejmują między innymi chroniczny kaszel, niewydolność płuc i przewlekłe zapalenia oskrzeli. Niestety, dochodzi nawet do sytuacji, w których osoby niepalące chorują na nowotwory płuc – zanieczyszczone powietrze może bowiem przypominać skład dymu papierosowego.

Smog uderza także w układ krążenia. Małe cząsteczki pyłu zawieszonego przenikają z płuc do krwiobiegu, a stamtąd są transportowane do rozmaitych narządów. Efekt? zaburzenia krążenia (w tym jego nagłe zatrzymanie), nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, a nawet zawał, wylewy, niewydolność serca, zmiany miażdżycowe. To właśnie choroby układu krążenia są odpowiedzialne za większość przypisywanych smogowi zgonów.


Komentarze

Dobrze ,że nagłaśniacie problem,bo to jest tragedia,Najlepiej rano to widać-dosłownie siwy dym w powietrzu.Dobrze to czuć ściągając maseczkę z twarzy.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.