Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Cuprum arena

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Chojnowie

Autor admin
Data utworzenia: 12 listopad 2012, 09:59 Wszystkich komentarzy: 0


Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Chojnowie

Uroczystości upamiętniające rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości rozpoczęły się w Chojnowie w ostatni piątek koncertem w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego. W niedzielę odbyły się najważniejsze uroczystości – złożenie kwiatów pod obeliskiem, msza święta w intencji Ojczyzny oraz akademia w MOKSiR.

Sala Edukacyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie w ostatni piątek zamieniła się w salę koncertową, gdzie licznie zgromadzona publiczność nagradzała brawami uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego. Podczas koncertu w utworach patriotycznych usłyszeliśmy wielu młodych, zdolnych instrumentalistów oraz wokalistów.


11 listopada 2012 r., w dniu upamiętniającym 94. rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię m.in. władze miasta, gminy, powiatu, przedstawiciele chojnowskiego Związku Kombatantów i Sybiraków złożyli pod obeliskiem przy ul. Chmielnej wieńce i oddali cześć żołnierzom poległym w walce o niepodległość ojczyzny.


Stamtąd większość obecnych korowodem przeszła do Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na mszę św. w intencji Ojczyzny.


Następnie około 13.45 odbyła się akademia „Drogi do wolności” w sali widowiskowej MOKSiR przygotowana przez uczniów chojnowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Po wystąpieniu młodych chojnowian na scenie pojawił się Burmistrz Miasta Chojnowa, który podziękował licealistom i zaprosił wszystkich obecnych na poczęstunek do kawiarenki MOKSiR.


Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy w 1937 r. Po dwóch latach, aż do 1989 r. świętowanie tego dnia było zakazane. Właśnie w 1989 r. ustawą Sejmu 11 listopada ponownie pojawił się w kalendarzu oficjalnych świąt państwowych.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform