Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Studenci PWSZ im. Witelona w Legnicy wspólnie przeciw białaczce

Autor PWSZ Legnica
Data utworzenia: 15 kwiecień 2013, 08:59 Wszystkich komentarzy: 0


Studenci PWSZ im. Witelona w Legnicy wspólnie przeciw białaczce

W listopadzie 2012 roku Fundacja DKMS Polska zainicjowała projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce”. Ma on na celu zjednoczenie około 2 000 000 studentów z całej Polski, aby wspólnie z nami ratowali życie osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi. Wielki finał akcji „Studenci wspólnie przeciw białaczce" obędzie się już 17 i 18 kwietnia 2013 roku na ponad 40 uczelniach w całej Polsce.

Również w dniach 17-18 kwietnia br. w godzinach od 11 do 19 w sali C 126 Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy studenci przeprowadzą akcję „Studenci wspólnie przeciw białaczce”.

W tych dniach każdy będzie mógł zostać potencjalnym dawcą szpiku, a tym samym stać się Superbohaterem, dzięki któremu być może ktoś otrzyma szansę na drugie życie.

Projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce” wsparła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, która objęła akcję Patronatem Honorowym, jednocześnie obdarzając nasze działania zaufaniem.

Obecnie w naszym kraju co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Na początku naszej działalności w Polsce było zarejestrowanych niespełna 40 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Dziś jest ich już ponad 400 tysięcy! Ale to wciąż mało, dlatego tak ważne jest, aby zarejestrować jak największą liczbę nowych potencjalnych dawców szpiku.

Dawcą może zostać osoba: pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, ważąca minimum 50 kg i o wskaźniku masy ciała (BMI) nie przekraczającym 40, przebywająca na stałe na terytorium Polski. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.