Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Spełnienie marzeń w dniu 45-tych urodzin

Autor kuba
Data utworzenia: 24 maj 2013, 12:33 Wszystkich komentarzy: 47


Spełnienie marzeń w dniu 45-tych urodzin

Wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja tomiku poetyckiego Małgorzaty Krzywdy „Na stryszku”. Do spotkania doszło przy współpracy MPB z Chojnowskim Klubem Literackim. Wśród zaproszonych gości byli m.in. burmistrz Jan Serkies, który sfinansował wydanie tomiku, a także prezes Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, Elżbieta Kotlarska.

Poezję pani Małgosi opisał opiekun merytoryczny CKL w Chojnowie, Tadeusz Sznerch – Tomik składa się z kilku cykli – „Współczesna wiedźma” - bohaterką wierszy jest matka, żona poetka, osoba pracująca zawodowo, która próbuje spełnić się we wszystkich tych rolach, ale której do tej realizacji siebie to już nie wystarcza. Buduje wiec swój azyl na stryszku (tak właśnie zatytułowany jest tomik), w miejscu odosobnionym, mrocznym, tajemniczym gdzie jako współczesna wiedźma odprawia magiczne rytuały zaklinania realnego świata wokół siebie, ale też światów wyimaginowanych, wymarzonych, oczekiwanych. „Jarmark uczuć” - wiersze, które pokazują pewną grę emocjonalną między różnymi ludźmi, w różnych układach. Jest tutaj mnóstwo różnych emocji i tych radosnych, i tych dramatycznych. Jest ból i cierpienie. „Maski” - autorka skupia się na grze pozorów, w które często jesteśmy wplątywani. "Wielki figlarz” - tak autorka nazywa stwórcę. Są to wiersze metafizyczne, bo ten tomik zawiera teksty, które dotyczą sfery profanum i tu Bóg z przymrużeniem oka, lekko ironicznym patrzy na te wszystkie zmagania człowieka.


Po tym krótkim wprowadzeniu pana Tadeusza nadszedł czas na wysłuchanie kilku słów od głównej bohaterki, pani Małgosi - Dla mnie to jest debiut oczywiście i przede wszystkim ogromna radość, że coś takiego się zadziało, że został wydany tomik z moimi wierszami, spełnienie wielkiego marzenia. Ja bardzo wierzę w spełnianie marzeń. Wierzę, że spełniają się w odpowiednim ku temu czasie i tak to się dzieje w moim życiu...


Następnie rozpoczęło się czytanie poezji. W jego trakcie goście metaforycznie przenieśli się „Na stryszek” pani Małgosi. W przerwach, pomiędzy odczytanymi cyklami tomiku, śpiewał i grał na gitarze Dariusz Matys. Stworzyło to harmonijną kompozycję - muzyka stanowiła doskonałe uzupełnienie poezji pani Małgosi. Było poetycko i nastrojowo. Wiele gości, przede wszystkim zaś kobiety, mogło utożsamiać się z bohaterką wierszy.


Warto dodać, że promocja tomiku odbyła się w dniu 45-tych urodzin autorki, więc niewątpliwie było to spełnieniem marzeń. Po odczytaniu fragmentów poezji przyszedł czas na rozdanie tomików dla zgromadzonych gości, wręczanie prezentów i składanie życzeń urodzinowych. Plastyczka Zuzanna Labuś wręczyła głównej bohaterce portret, który malowała podczas trwania spotkania.

Gorąco zachęcamy do przeczytania dzieł pani Małgosi i życzymy solenizantce spełnienia, szczęścia i natchnienia!
Komentarze

@FP73 z tego co pamiętam to byłeś zwolennikiem tego systemu. Co więc się stało ? może okazało się że system nie traktuje takich wydarzeń w kategoriach wydarzeń kulturalnych ? Może system jest tylko po to aby zań płacić ? Może ktoś nie przekazał systemowi informacji ? Zawiódł Cię? Czujesz się oszukany ? A zobacz portalowi nic nie płacisz i możesz przeczytać o tym „wydarzeniu” . Można by wnioskować ze zostałeś nabity w butelkę
zgłoś komentarz
tez sie zarejstrowalem w tym systemie i nie dostalem jeszcze zadnego smsa
zgłoś komentarz
@ Zenix ”Jak Was tam nie było, to po co się w ogóle wypowiadacie? Właśnie dlatego że nas tam nie było a całość w naszej ocenie wygląda właśnie tak i budzi nasze uzasadnione wątpliwości które tu właśnie na forum poddajemy pod dyskusję . Jeśli chodzi o pozytywne tego strony to potrafimy je dostrzec jak zauważył Psymon jednak rozprawianie czy było to super , czy super super mija się z celem . Inicjatywa słuszna ale krąg adresatów zdecydowanie nie trafiony . Dodatkowo „finansowanie” tej imprezy budzi w nas kontrowersje. To wygląda na prywatę za nasze pieniądze więc upominamy się o nie .
zgłoś komentarz
hahahah dobre - bez urazy Panowie i Panie ale w takim razie powiedział bym brzydko daliście się wy...ć . w takim razie może teraz zastanowicie się na co wydawane są Wasze pieniądze i czy aby na pewno słusznie?
zgłoś komentarz
mna kierowala czysta ciekawosc i chyba szczerze mialem nadzieje ze cos to da jednak tu klops dobrze ze za friko ale um placic bedzie musial. za nic haha
zgłoś komentarz
Pipa, dupa, chorągiewka... z gminy wiejskiej otrzymuje czasem po 2-3 sms dziennie. Czyli jak zwykle problem tkwi w ludziach z UM. Przypomniała mi się definicja socjalizmu wg Kisiela:
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!"
zgłoś komentarz
Uważam, ze talenty należy wspierać. Nie każdy potrafi pisać, malować, a to ludzie z naszego miasta - tym bardziej trzeba się cieszyć i ich wspierać. Ktoś musi wspomóc ludzi zdolnych. Nie każdy patrzy na to krytycznie, być może macie rację, ale naszych Chojnowian zdolnych ktoś musi wspierać. Na kulturze i sztuce dużo się nie zaoszczędzi.
zgłoś komentarz
Słuchajcie przyjechał przedstawiciel handlowy i to wcisnął a koszty są wysokie nie licząc samego urządzenia abonament też sporo kosztuje.Gdyby była osoba myśląca w UM to wystarczyło kupić tani telefon na kartę numery telefonów osób zainteresowanych wpisać w pamięć i wysyłać takie SMSy hurtowo .Pakiet SMSów darmowych i koszty spadają do 10% tego co teraz ponosimy.Podejrzewam patrząc na pracę bezradnych czy jak niechlujnie prowadzony jest biuletyn dokumentów publicznych to pewnie niema jeszcze osoby, która potrafi to obsługiwać, a może trzeba będzie powołać komisję do tego co mnie nie zdziwi :)
zgłoś komentarz
@Inka talenty to jej treści a nie osoby.Tu jest osoba a zero o treści i żadnej profesjonalnej średnio znanego krytyka na potwierdzenie.
zgłoś komentarz
@Inka talenty to jej treści a nie osoby.Tu jest osoba a zero o treści i żadnej profesjonalnej średnio znanego krytyka na potwierdzenie.
Zachęcam do przejścia się do biblioteki miejskiej, gdzie takowy tomik wierszy można nabyć bądź przeczytać, a po Pana wypowiedziach widzę, że na krytyce się Pan zna, więc będzie miał Pan dwa w jednym. :)
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform