Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Cuprum arena

26.05.1813 - 26.05.2013 - "W dwustulecie bitwy pod Chojnowem"

Autor admin
Data utworzenia: 27 maj 2013, 13:57 Wszystkich komentarzy: 8


26.05.1813 - 26.05.2013 - "W dwustulecie bitwy pod Chojnowem"

Wojska francuskie generała Maison zostały zaskoczone przez kawalerię rosyjską i pruską. Pobite poniosły spore straty. Tak było 200 lat temu. Dziś wspominamy tę potyczkę – bo tak w większości przypadków nazywają to wydarzenie historycy. W Chojnowie i bliskich okolicach w ostatni weekend odbyły się uroczystości mające na celu przybliżenie wydarzeń związanych z kampanią napoleońską, jedną z największych kampanii wojennych Dolnego Śląska.

Uroczystości rozpoczęły się już w piątek konferencją „Kampania Napoleońska 1813 roku od Budziszyna do Bitwy nad Kaczawą”. Kolejny dzień był bardziej widowiskowy. Około godz. 11.00 w Rynku naszego miasta odbył się pokaz musztry wojskowej. Był huk, komendy, formowanie szyku i przedsmak tego, co wszystkich zainteresowanych czekało późnym popołudniem w pobliskich Piotrowicach…


- Dzisiaj chcemy Państwu zaprezentować fakt historyczny w formie inscenizacji, który miał miejsce 26 maja 1813 r. Po raz pierwszy wspólnie z burmistrzem, moimi współpracownikami i stowarzyszeniem „Wrzosowa Kraina” podjęliśmy decyzję by zorganizować imprezę, która będzie promować ziemię chojnowską – miasto i gminę Chojnów – mówił podczas części oficjalnej Wójt Gminy Chojnów Mieczysław Kasprzak. Wyczekując pokazów grup rekonstrukcyjnych poznaliśmy zwycięzców konkursu plastycznego zorganizowanego przez Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. Efekty mogliśmy podziwiać na scenie, którą zapełniły prace najlepszych. Łącznie na konkurs wpłynęły 92 prace – wśród uczniów „podstawówek” najlepsza była Nikola Inglot z SP Niedźwiedzice, zaś u gimnazjalistów Iwona Jurczyk z chojnowskiej „Dwójki”. Dodatkowo nagrodę specjalną ufundowaną przez wójta otrzymała Julia Zawadzka ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzicach. - Prace były przepiękne, bitwa wyglądała bardzo kolorowo, aż można zapomnieć, że to było tragiczne wydarzenie – podsumował konkurs Andrzej Urban, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Chojnowie.


W okolicach godz. 18.00 słychać było już tylko huk, płacz dzieci, komendy wojskowe i okrzyki, poczuć zapach prochu i zobaczyć walczących wojów i wieśniaków. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia.


Ostatni dzień to Msza Św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Budziwojowie po której nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika i jego poświęcenie. - To miejsce, które dzisiaj zostało odsłonięte ma swoją historię. 200 lat temu stał drewniany wiatrak. Został podpalony przez wojska prusko-rosyjskie by dać sygnał do poszczególnych jednostek ataku na wojska napoleońskie, które wychodziły z Chojnowa – mówił Wójt Gminy Chojnów.


Na szczycie pomnika pojawiła się tabliczka z napisem „W dwustulecie bitwy pod Chojnowem” – w języku polskim, rosyjskim, francuskim i niemieckim. - Dziękuję panie wójcie, że spełniło się jedno z moich marzeń. Kiedy tu po raz pierwszy stanąłem 25 lat temu miejsce to było mocno zaniedbane. Dzisiaj wygląda zupełnie inaczej – mówił mocno wzruszony dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie Jerzy Janus. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Przyłączając się do słów wójta mamy nadzieję, że pomnik w Budziwojowie będzie jednym z punktów na trasie wycieczkowej związanej z polami bitewnymi epoki napoleońskiej.fot. z Piotrowic - Dominik Malinowski

Komentarze

Witam. Fajny pomysł z tym konkursem plastycznym , ale jedno mnie zastanawia dlaczego te nagrody były używane i brakuje czesci tak jak w tabletach (brak etui, klawiatur ... ) , a aparaty były poniszczone i na pudełku pisało "defekt" .
zgłoś komentarz
A kto był sponsorem nagród
zgłoś komentarz
Inicjatywa imprezy może niezła ale trochę mało tych żołnierzy i festyn rodzinny taki biedniutki i skromniutki.
zgłoś komentarz
O tu też są czarni ,robią hokus pokus :) szkoda że teraz młodzież ma tylko jedną godzinę lekcji historii w tygodniu a za to dwie zabobonu to by wiedzieli że przedstawiciele tych hokus pokus w dużej mierze przyczynili się do tego że wojska Napoleońskie starły się pod Chojnowem.
zgłoś komentarz
Coś nowego i ciekawego, może mało rozpropagowane, fajnie ze coś sie dzieje.
zgłoś komentarz
Witam,
Początki zawsze są trudne, gdy zaczynali z bitwą pod grunwaldem też nie było wielu rekonstruktorów. Ważne aby pociągnąć temat i zrobić trochę szumu. Bo jak to jednorazowa akcja to kibel. Ogólne było fajnie.
zgłoś komentarz
Cieszę się że pomnik jest tam gdzie był dawniej,Dobra impreza
zgłoś komentarz
A ja miałem tam mały incydent zostałem kiedyś w bardzo chamski sposób wyproszony jakieś małżeństwo uswiadomiło mi, że znajduję sie na terenie prywatnym i jak sobie nie pójdę w siną dal to dzwonią na policję(nie byłem w nastroju do dłuższej dyskusji:D
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform