Query error chojnow.pl - AKADEMIA ŚMIECIOWA. Wykład III: Kompost.
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

AKADEMIA ŚMIECIOWA. Wykład III: Kompost.

Author: Jerzy Kucharski
Creation date: 29 May 2013, 08:58 All comments: 6


AKADEMIA ŚMIECIOWA. Wykład III: Kompost.

Ostatnio spotkałem się z dziwnym pytaniem dotyczącym kompostu. Do czego on może być wykorzystany? Sądziłem, że każdy wie do czego służy kompost. Okazuje się, że uczymy się całe życie, a ja dodatkowo nauczam.

Kompost powstaje poprzez biologiczny rozkład zebranych bioodpadów z udziałem tlenu w kontrolowanych warunkach przy udziale mikro i makroorganizmów. Natomiast bioodpadami są odpady żywności, odpady z ogrodu i nawet papier oraz tektura.

Czasami mogą Państwo spotkać się z pojęciem odpadów mokrych. Wynika to w głównej mierze z tego, że odpady z kuchni zawierają bardzo dużo wody. To one idealnie nadają się na kompost.

Proces kompostowania zachodzi również w glebie, tylko dużo wolniej.

Kompostowanie jest prosem biotermicznym. Czasami jest on tak intensywny, że w zdeponowanych na składowisku odpadach biodegradowalnych może dojść do samozapłonu. Co w tedy robić? Trzeba rozgrzebać składowisku, zlokalizować źródło ognia i zalać wodą palące się i tlące śmieci. Czy coś takiego gasiłem? Skłamałbym mówiąc nie.

Wróćmy do kompostu. Można tu wyróżnić dwie fazy.

Pierwsza faza określana jest często jako kompostowanie intensywne lub fazą wysokotemperaturową.

Druga faza nazywana jest fazą dojrzewania.

To tak w bardzo dużym skrócie.

Jeśli mamy przydomowy kompostownik to musimy dbać o wilgotność pryzmy i dostęp tlenu. Mikro i makroorganizmy nie lubią przesuszenia zdeponowanego materiału w pryzmie. Nie lubią one również nadmiaru wody. Materiał w kompostowniku zaczyna wówczas gnić nie butwieć. Także tlen jest niezbędny dla lepszego i szybszego przetwarzania odpadów w kompost.

I tak w prosty sposób produkujemy naturalny nawóz dla roślin w naszych ogródkach bez metali ciężkich i bóg wie czego. Torebki po herbacie, zmielona kawa, skórki z owoców, obierki, natki, chusteczki higieniczne zamieniają się w cenny surowieć, który nie musimy już kupować.

Rośliny potrzebują tego pokarmu. Jakże często zastępujemy go chemią idąc na skróty za sprawą naszego wygodnictwa. Nie tylko wygodnictwa. Dbając o ogród sprzątamy go z tego co rośliny produkują dla siebie. To samo dzieje się w parkach, z których znikają liście jesienią. To ich pokarm, który my im odbieramy. Te liście zbutwiałyby i trafiły z powrotem do gleby i korzeni roślin. To naturalny cykl, w który my powinniśmy się włączyć.

Czy warto? Warto bo są tego wymierne korzyści. Oszczędzamy i zarabiamy. Jak oszczędzamy? Segregując i produkując kompost. Zarabiamy, gdyż uzyskujemy lepsze plony na naszych przydomowych i działkowych grządkach. No i coś jeszcze. Przyjemność z pracy w ogródku, gdy widzimy jak wszystko fajnie nam rośnie i kwitnie.

Chyba Ameryki nie odkryłem. Prawda jest i taka, że i Kolumb jej nie odkrył, gdyż zamieszkana była przez tych co dotarli do niej z drugiej strony. Ale nie byłby sobą, gdybym nie wrzucił kamyczka do ogródka.

Kompostowanie to rozwiązanie problemu z ustabilizowanym osadem. Jak go wykorzystać? Trzeba tylko pomyśleć.

PS. Żywe śmieci. To temat następnego wykładu.




Comments

No tak , można zarabiać na kompoście ale wpierw trzeba mieć kompostownik a coś mam wrażenie że miasto nasze nie ma i mieć nie będzie.

Bardzo ładne kotki Panie Jurku.
report comment
Please try Google before asking about Cool Product Info 73364c2
report comment
Please try Google before asking about Top Product Info c75d1b1
report comment
Please try Google before asking about Useful Product Site 54e2de3
report comment
Please try Google before asking about Top Product Website 73364c2
report comment
Please try Google before asking about New Product Info 4e2de3a
report comment

Add Comment

You have to be loggin to add comment.