Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Sklep Bigform

Jubileuszowe Chojnowskie Dyktando za nami!

Autor admin
Data utworzenia: 18 czerwiec 2013, 12:05 Wszystkich komentarzy: 0


Jubileuszowe Chojnowskie Dyktando za nami!

W niedawno odrestaurowanym Domu Schrama odbyła się jubileuszowa, X edycja Chojnowskiego Dyktanda. Do „potyczki” z językiem polskim przystąpiło wielu uczestników nie tylko z Chojnowa. W teście sprawdzającym znajomość zasad poprawnej pisowni najmniej błędów w swoich kategoriach zrobili: Katarzyna Brzozowa, Katarzyna Haponik i Marek Szopa

- Gratuluję wam podjęcia się tego trudnego wyzwania, że chcecie się sprawdzić. Życzę abyście popełnili jak najmniej błędów. Chojnowskie, dziesiąte, jubileuszowe dyktando uważam za otwarte! - mówił tuż przed rozpoczęciem dyktanda dla grupy drugiej burmistrz Chojnowa, organizator dyktanda - Jan Serkies. I się zaczęło… Na twarzach piszących w trakcie pierwszego czytania tekstu można było zaobserwować zdziwienie, przerażenie, a nawet strach. Czy rzeczywiście było tak trudno? - Tekst X chojnowskiego dyktanda jak co roku jest coraz trudniejszy, tak, byście przekonali się o tym, że rzeczywiście polska ortografia to jedno, wielkie wyzwanie. Podzielcie się wszystkim tym co w głowach macie - wyjaśniała Lucyna Spes, jedna z organizatorek dyktanda. – Teksty dyktand jak co roku poczyniły panie z chojnowskich szkół, szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych: pani przewodnicząca – Małgorzata Szczepanowska, Aneta Czapska, Anna Pauch, Gabriela Seweryniak, Małgorzata Graban, Ewa Kantor, Ewa Więcek, Klaudia Dominiak - dodając.


O godz. 10 swój sprawdzian pisali uczniowie szkół podstawowych, dwie godziny później gimnazjaliści i chojnowianie do 18 lat, na 16.00 wyznaczono kategorię otwartą. Po zakończeniu ostatniego dyktanda spotkaliśmy Marka Szopę z Gorzowa Wielkopolskiego, m.in. zwycięzcę Ogólnopolskiego Dyktanda z 2001 r., które odbywało się w Katowicach. - Do Chojnowa przyjechałem ponieważ tutaj jeszcze nie brałem udziału. Było to moje pierwsze Chojnowskie Dyktando, zaś w ogóle któreś z kolei - powiedział nam Pan Marek, który jest miłośnikiem języka polskiego, szczególnie jego postaci pisanej. - Było w miarę przejrzyste, ale mam obawy, że mogę mieć różnice względem wersji oryginalnej. Tam gdzie w grę wchodzą niuanse zawsze może być rozbieżność co do pisowni - kwestia interpretacji, kwestia uznaniowa - mówił na „świeżo” o „starciu” z chojnowskim tekstem. - Zawsze przyjeżdżam po to by się sprawdzić. Co autor, to inne dyktando, inny zamysł, inna wizja, inna koncepcja, inny stopień trudności, inne słownictwo. Jestem ciekaw jak to się skończy - dodał na odchodne.

W grupie otwartej spotkaliśmy również Rafała Wyciszkiewicza, chojnowskiego fotografa i kamerzystę - Przeczytałem ubiegłoroczne i wydawało mi się, że nie jest takie trudne. Dzisiaj było parę słów, z którymi miałem problem. Na tę chwilę wiem o co najmniej dwóch błędach. Bindaż, malachit… - powiedział nam wychodząc z sali.


LAUREACI X CHOJNOWSKIEGO DYKTANDA


KATEGORIA: Szkoły Podstawowe

MISTRZ ORTOGRAFII ZIEMI CHOJNOWSKIEJ: Katarzyna Brzozowa

I WICEMISTRZ: Julia Wiszniewska

II WICEMISTRZ: Rafał Wiszniewski

Miejsce IV: Żaneta Sambor, Karolina Pirożek

Miejsce V: Natalia Małecka, Małgorzata Mażuchowska, Kacper Jaworski

Miejsce VI: Karol Bałuch, Kamila Kasprzak

Miejsce VII: Izabela Wielgucka

Miejsce VIII: Marta Zatwarnicka

Miejsce IX: Paulina Hołda, Martyna Kowalińska, Michał Anioł

Miejsce X: Weronika Matwiejewa, Jagoda Jadach, Karolina Kapral, Wojciech Niemczyk, Katarzyna Kasprzak, Karolina Gawron


KATEGORIA: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne (do lat 18.)

MISTRZ ORTOGRAFII ZIEMI CHOJNOWSKIEJ: Katarzyna Haponik

I WICEMISTRZ: Krzysztof Bogacz

II WICEMISTRZ: Kamila Gołąb

Miejsce IV: Piotr Lizak

Miejsce V: Mateusz Kos

Miejsce VI: Maria Orlicka

Miejsce VII: Aleksandra Najda

Miejsce VIII: Natalia Woronok

Miejsce IX: Klaudia Hołowacz

Miejsce X: Gabriela Kur


KATEGORIA OTWARTA: osoby pełnoletnie

MISTRZ ORTOGRAFII ZIEMI CHOJNOWSKIEJ: Marek Szopa

I WICEMISTRZ: Maciej Kajzer

II WICEMISTRZ: Krystyna Zawada

Miejsce IV: Joanna Pauch

Miejsce V: Joanna Sromek

Miejsce VI: Agnieszka Wojciechowska

Miejsce VII: Maria Jabłońska

Miejsce VIII: Waldemar Bulkowski

Miejsce IX: Rafał Wyciszkiewicz

Miejsce X: Natanael Kopański


Najlepszym serdecznie gratulujemy! Oficjalne wręczenie nagród nastąpi w trakcie Dni Chojnowa – 22 czerwca około godz. 17.00.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform