Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Wzniesienia Dziwiszowskie, stawy w Maciejowej oraz aleja dębowa

Autor Maciek
Data utworzenia: 29 sierpień 2011, 09:53 Wszystkich komentarzy: 0


Wzniesienia Dziwiszowskie, stawy w Maciejowej oraz aleja dębowa

W ostatnich latach powstały ścieżki rowerowe w okolicach Jeleniej Góry. Inwestycja ta okazała się bardzo trafna ze względu na swoją funkcjonalność. Nowe trasy powstały po obu stronach drogi z Zabobrza do Maciejowej w Jeleniej Górze. Na ścieżkach pełno jest spacerowiczów, biegaczy i innych użytkowników.  Nowo powstałe ścieżki cieszą się dużym zainteresowaniem, niestety mają one swoje wady i zalety. Do wyboru mamy trasę prawo i lewostronną.  Droga jest ruchliwa, jeśli ktoś ma dość szumu dochodzącego z ulicy szybko może wybrać się do okolicznego lasu, gdzie panuje cisza i spokój.

Wyprawa nr  1

Wyprawa w zarośla przeznaczona jest zwłaszcza dla pieszych i rowerzystów, który nie obawiają się nierównych dróg gruntowych. Zapuszczając się w las mamy możliwość wyboru trzech malowniczych tras. Pierwsza z nich to krótka pętla pod grodziskiem.  Aby rozpocząć naszą przygodę musimy na wstępie znaleźć się na ścieżce lewostronnej kończącej się podjazdem do ul. Łącznej. Na końcu drogi skręcamy w lewo i po około 250 metrach opuszczamy miasto i asfalt. Początkowo szlak prowadzi pod górkę (około 300m). Nieco wyżej las się kończy. Po lewej stronie stoi obora, tuż przed nią musimy skręcić w drogę gruntową w lewo. W oddali widzimy Zabobrze, my jednak oddalamy się w drogę leśną kierując się w prawo w dół. Na końcu zejścia idziemy prosto główną drogą, wyglądającą jak naturalny korytarz. Po chwili spaceru czy też przejażdżki jesteśmy znów na ścieżce rowerowej nieco bliżej Zabobrza. Cała pętla obejmuje około 1800 metrów.

Wyprawa nr 2

Drugą opcją jest możliwość wybrania się nad stawy w Maciejowej. Docierając do ul. Łącznej podążamy do lasu,  cały czas prosto (mijając oborę po lewej). Docieramy do długiego zejścia zacienioną drogą. Mijamy kilka wątłych ścieżek, aż w końcu docieramy do zakola od którego w prawo odchodzi droga pokryta tłuczniem. Następnie skręcamy w pierwszą w lewo i kierujemy się prosto, aż do drogi asfaltowej. W pobliżu znajduje się Chatka Niedźwiedzia, gdzie możemy się posilić i ugasić pragnienie. Asfaltem kierujemy się w prawo do napisu „Jelenia Góra”. W tym miejscu skręcamy w lewo na drogę gruntową prowadzącą do stawów.

Miejsce to wygląda jak opuszczone, jest prawdziwą oazą spokoju. Stawów jest trzy, przy ostatnim odnaleźć możemy ławeczkę, która wydaje się idealnym miejscem na odpoczynek. Nie musimy wracać tą samą droga. Jest inna alternatywna trasa. Aby z niej skorzystać musimy iść prosto wzdłuż południowej krawędzi stawów do drogi. Skręcamy w prawy i po niedługiej chwili znajdujemy się na ul. Wrocławskiej skąd możemy wrócić do centrum autobusem. Cała trasa obejmuje około 8 kilometrów.

Wyprawa nr 3

Trzecią i ostatnią z opisywanych tras jest możliwość odwiedzenia alei dębowej.  Pierwszą część trasy pokonujemy do zakola identycznie jak nad stawy. Tym razem nie wybieramy drogi nad wodę, ale kierujemy się prosto, aż do Dziwiszowa. Po lewej znajduje się mostek, którym musimy się przedostać na drugą stronę rzeki Złotuchy. Zaraz po przedostaniu się na drugi brzeg odbijamy w  lewo. Po chwili znajdujemy się już przed wejściem na teren pałacowy. Niestety nie możemy skorzystać z możliwości zwiedzania gdyż jest to zakazane. Pałac jest ponadto w remoncie. W pobliżu znajduje się park krajobrazowy ze stawami. Zabudowania pałacowej pozostawiamy po prawej stronie. Okrążamy remontowany obiekt idąc zarośniętą drogą trafiamy na wygodniejszy trakt i skręcamy w pierwszą w prawo, a po chwili w pierwszą w lewo. Kilka minut spaceru i już znajdujemy się w alei dębowej, ze stawami po prawej stronie.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.