Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English


AKADEMIA ŚMIECIOWA. Wykład VI: Śmieci czy odpady.

Autor Jerzy Kucharski
Data utworzenia: 26 czerwiec 2013, 09:08 Wszystkich komentarzy: 0


AKADEMIA ŚMIECIOWA. Wykład VI: Śmieci czy odpady.

To gra słów. Niezupełnie. W ustawie o odpadach nie ma definicji śmieci. Podobnie jest ze składowiskiem. No właśnie. Składowiskiem, czy wysypiskiem? Składowiskiem, gdyż odpady tu są deponowane i unieszkodliwiane przez składowanie. Gdy ktoś dzwonił i pytał się mnie o wysypisko, odpowiadałem zawsze, że to pomyłka. Złośliwiec. Nie, to odzywał się we mnie były stary belfer.

Śmieci czy odpady?

Odpady i tej wersji będę się trzymał.

Co to jest odpad? Odpadem może być wszystko. Tak. Nawet nowe rzeczy. Nawet nieużywane, będące naszą własnością. Jaki musi być spełniony warunek? Chcemy się tego pozbyć lub zamierzamy się tego pozbyć. Możemy być także zmuszeni do pozbycia się danej substancji lub przedmiotu. Proste.

Można daną rzecz przekazać komuś. Wówczas dana rzecz przestaje być odpadem, gdyż staje się przydatna dla tamtego kogoś.

Lepsze zamieszanie jest przy interpretacji odpadów komunalnych. Niekiedy dochodzi do pomieszania pojęć, czyli pomieszania odpadów komunalnych z odpadami (uwaga!) komunalnymi. Jak to jest możliwe? Jest to możliwe.

Odpadami komunalnymi są odpady powstające w gospodarstwie domowym. Przez odpady komunalne rozumie się jeszcze odpady nie powstające w gospodarstwie domowym ale ze względu na swój charakter lub skład zbliżone do odpadów powstających w gospodarstwie domowym.


Są też odpady komunalne z znaczeniu grupy odpadów. I tu pojawia się katalog odpadów. Odpady są podzielone na dwadzieścia grup. Grupa 20, to odpady komunalne. Każda grupa dzieli się na podgrupy. Grupa 20 ma trzy podgrupy (czterocyfrowy kod - 20 01, 20 02, 20 03). Sześciocyfrowy kod identyfikuje natomiast rodzaj odpadu.

Najbardziej popularnym odpadem jest niesegregowany (zmieszany) odpad komunalny – 20 03 01 ( 20 – grupa, 20 03 – podgrupa, 20 03 01 – rodzaj odpadu).

Inną grupą, na którą warto zwrócić uwagę jest grupa 17 – odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej.

Jakie błędy popełniamy przy wytwarzaniu odpadów? Mieszamy je. Każdy zmieszany odpad jest drogi, nawet dziesięciokrotnie. Dlatego nie należy mieszać odpadów. Gruz osobno, elementy wyposażenia osobno. Proszę zapamiętać, że cena odpadu wynika najpierw z najdroższego przyjmowanego odpadu, a następnie ciężaru. Podam taki bardzo abstrakcyjny przykład. Tona gruzu ze świetlówką staje się odpadem niebezpiecznym. To przez świetlówkę, bo gruz jest odpadem obojętnym. Ta świetlówka sprawia również to, że mamy do czynienia z toną świetlówek.

Wzbudziłem salwę śmiechu. To dobrze. Niemniej jednak po pierwszym zapłaceniu przestaną się Państwo śmiać. Warto to zapamiętać, bo odpady lub jak kto woli śmieci, nie będą tanieć.

A! Podatek śmieciowy. On dotyczy tylko odpadów wytwarzanych w gospodarstwie domowym. Za pozostałe odpady będzie trzeba zapłacić dodatkowo. Tak. Zabiorą i wystawią rachunek do zapłaty. Nikt tego głośno nie mówi? A po co dolewać oliwy do ognia. Dlatego warto pamiętać, że wytwarzający płaci. Dlatego wytwarzajmy mniej odpadów, a nawet śmieci.


Jerzy KucharskiKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.