Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Wycieczka rowerowa w okolice Jeleniej Góry

Autor Maciek
Data utworzenia: 30 sierpień 2011, 13:10


Wycieczka rowerowa w okolice Jeleniej Góry

Kolejną propozycją na wspaniałe spędzenie weekendu jest wycieczka rowerowa. Przeznaczona jest zdecydowanie dla osób aktywnych, lubiących wyzwania oraz mających nieco więcej sił. Całość przygody rozpoczyna się w Jeleniej Górze, więc najlepiej byłoby zabrać rowery na bagażnik samochodowy. Dla osób nie posiadających sprzętu do przewozu naszych dwukołowców polecamy wypożyczyć coś na miejscu.

Po dojechaniu na miejsce i przygotowaniu sprzętu ruszamy z jeleniogórskiego rynku i kierujemy się w stronę Cieplic. Najlepiej byłoby ruszyć w kierunku ulic: Kasprowicza, Nadbrzeżnej, Wolności,  Ludowej oraz Francuskiej. Następnie udajemy się na Mieszka Ido centrum uzdrowiska. Park zdrojowy w chwili obecnej jest nieczynny zatem do Parku Norweskiego docieramy ulicą Cervi.

Dalej trasa wiedzie alejką na szczyt wału po prawej stronie tamy na Wrzosówce. Następnie musimy przedostać się na drugą stronę wału. Tam odnajdziemy szutrową ścieżkę , którą dotrzemy na tyły posesji domu dziecka „Dąbrówka”.  Obiekt ten musimy objechać alejką, która wyprowadzi nas wprost w kierunku pól.  Traktem tym jedziemy w kierunku skrzyżowania drogi wojewódzkiej 366. Po drodze miniemy restaurację „ Nad Stawami”, utrzymujemy nasz kierunek cały czas asfaltem.

Dojedziemy następnie do miejscowości Podgórzynie, tu ulica skręca w prawo, my natomiast odbijamy w lewo.  Naszym oczom ukaże się duża tablica informująca o przebiegu szlaku rowerowego ze Świeradowa Zdroju do Jeleniej Góry.  Za tablicą udajemy się w prawo i tu napotykamy oznaczenie naszej trasy. Wstępnie szlak prowadzi drogą asfaltową, później przechodzi w drogę szutrową. Udajemy się do lasu kierując się przed siebie, aż dojedziemy do Sosnówki. Ten odcinek trasy obfituje w liczne podjazdy oraz długi zjazd.

Mijając Sosnówkę dojedziemy ponownie do drogi nr 366 i po chwili mijamy miejscowość Głębock. Kierujemy się cały czas prosto, aby przy przystanku przed Miłkowem skręcić w prawo. Po chwili znajdziemy się w centrum Miłkowa. Musimy dojechać do skrzyżowania z drogą na Karpacz. Obieramy kierunek jak na Ściegny. Po chwili odbijamy w kierunku wysypiska odpadów. Zaraz za wysypiskiem droga skręca w lewo. Jedziemy dalej szutrową drogą, tu spotykają się szlaki rowerowe: zielony, niebieski, czarny.

Chwilę później dojeżdżamy do przedmieść Kowar, mijając po drodze pałac Ciszyca. Następnie musimy wjechać na drogę wojewódzką nr 367, po kilkuset metrach skręcamy w drogę szutrową wiodącą do szpitala „Bukowiec” i „Wysoka Łąka”.  Musimy dojechać niemal do drugiej lecznicy, aby skierować się w stronę Gruszkowa. Śnieżkę pozostawiamy za plecami. W czasie jazdy mijamy źródło Joanna. Po dłuższej chwili zdobywamy Przełęcz pod Śnieżką.

Kolejny etap to skrzyżowanie z drogą prowadzącą przez Gruszków. Tu musimy skręcić ostro w lewo i podążać gładką szosą. Asfalt doprowadzi nas do samych Karpnik, skąd kierujemy się w stronę Przełęczy Karpnickiej. Przed parkingiem na przełęczy należy odbić w prawo na oznakowany żółty szlak rowerowy „Obwodnica Rudawska”. Szlakiem tym dotrzemy do centrum Janowic Wielkich, skąd jedziemy w stronę Radomierza. Tutaj dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą krajową i przecinamy ją kierując się w stronę Komarna. 

W Komarnie od kościoła zjeżdżamy główną droga w dół i przy ostatnim zabudowaniu kierujemy się w lewo w polną drogę. Traktem tym dotrzemy do drogi łączącej Maciejową z Dziwiszowem. Obieramy kierunek pałac w Dziwiszowie. Dalej kierujemy się żółtym szlakiem. Zaraz za pałacowymi zabudowaniami gospodarczymi będziemy musieli podprowadzić rower wąską ścieżką. Na jej końcu dostaniemy się na piękna alejkę, którą dojedziemy do drogi wojewódzkiej nr 365. Z tego miejsca dowolną trasą wrócimy do początku naszej wycieczki czyli centrum Jeleniej Góry.