Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Góra tajemnic - Ślęża

Autor Maciek
Data utworzenia: 01 wrzesień 2011, 14:25 Wszystkich komentarzy: 0


Góra tajemnic - Ślęża

Kolejną propozycją na miłe spędzenie weekendu zdobycie góry Ślęża. Jest to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego. Wznosi się na wysokość 718 m n.p.m.  Propozycja ta jest skierowana dla osób posiadających samochody, gdyż musimy dojechać dostać się do ponurza góry. Droga jest stosunkowo łatwa kierujemy się na Jawor, Bolków, Dobromierz następnie Świebodzice, mijamy bokiem Świdnicę. Kolejne miejscowości przez które musimy przejechać to Wirki, Wiry na samym końcu docieramy do Przełęczy Tąpadła.

Na Masyw Ślęży składają się trzy charakterystyczne części . Między Sobótką, a Przełęczą Tąpadła odnaleźć możemy górę Ślęża z Wieżycą, nazywaną też niekiedy górą Kościuszki. Druga strona Tąpadeł oferuje Radunię, drugą co do wielkości górę masywu, z dalszym pasmem Wzgórz Oleszeńskich. Kierując się na południowy wschód od Raduni leży góra Czernica z pozostałościami nieczynnej kopalni chromitu.

Tąpadła są idealnym miejscem na spędzenie weekendu. W pobliżu znajduje się parking, na którym możemy pozostawić nasz pojazd. W pobliskim schronisku lub też na tablicach informacyjnych możemy znaleźć wszelkie potrzebne informacje. Musimy podjąć decyzję czy wspinamy się na Ślężę czy też podążamy w kierunku Raduni. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszą opcję musimy podążać żółtym szlakiem do schroniska „Na Ślęży” – czas wycieczki to około jedna godzina. Jeżeli wybierzemy natomiast niebieski szlak cała trasa zajmie nam około dwóch godzin. Dla najbardziej wprawionych proponujemy szlak czarny, którego pokonanie zajmie około trzech godzin.

Po dotarciu na szczyt możemy skorzystać z usług schroniska takich jak: garmażerka, oferta noclegowa. Wszystkim atrakcją będą towarzyszyć przepiękne widoki. Dla osób, które chciałyby połączyć przyjemność wędrowania po Ślężańskim Parku Krajobrazowym z uczestnictwem w ciekawych wydarzeniach takich jak:  sabat Ślężański, rajd rowerowy czy biegi przełajowe polecamy zajrzeć na stronę internetową Urzędu Miasta czy Gminy Sobótka.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.