Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów 2013

Autor Izabela Michniewicz
Data utworzenia: 28 sierpień 2013, 15:30 Wszystkich komentarzy: 0


Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów 2013

Syrop z derenia, salami dojrzewające z wrzosówki, tymiankowe motylki czy duszona koźlina to tylko niektóre z ponad pięćdziesięciu dolnośląskich produktów i dwunastu potraw zaprezentowanych podczas konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, który odbył się w sobotę 24 sierpnia w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu.

Organizatorami XIII edycji konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Dziedzictwo kulinarne jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego i odgrywa istotną rolę w promocji każdego regionu. Dolny Śląsk to swoisty wielokulturowy tygiel, w którym mieszają się smaki różnych regionów przedwojennej Polski, dawnych kresów wschodnich, a także kuchnia niemiecka, czeska, żydowska, łemkowska, ukraińska czy bałkańska.


Celem konkursu, który odbył się w sobotę w Pasażu Grunwaldzkim jest zidentyfikowanie, poszukiwanie i gromadzenie wiedzy na temat produktów specyficznych, charakterystycznych dla naszego regionu, które mogą stać się jego wizytówką, a także upowszechnianie tej wiedzy wśród mieszkańców.


Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński oraz dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu Jacek Sołtys. Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Jan Zwoliński przedstawił ideę i założenia konkursu.


Komisje konkursowe oceniły pięćdziesiąt regionalnych produktów wystawionych przez czterdziestu ośmiu producentów oraz dwunastu dań i potraw regionalnych przyrządzonych przez sześć zespołów gastronomicznych.


Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

Najlepszy regionalny produkt żywnościowy

I. Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego

· wyróżnienie – Małgorzata Makuchowska z Wieży „Pieczony udziec jagnięcy”


Produkty i przetwory mięsne

· nagroda główna w podkategorii – Maria Matusiewicz P.P.M.G „Galicja” z Niemczy „Salceson wołyński z Niemczy”

· nagroda główna w podkategorii – Dariusz Konarski „Dar – VIT” z Jagodnika „Kiełbasa z Jagodnika”


Produkty i przetwory z ryb

· wyróżnienie – Halina Zguda Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice „Karp niedźwiedzicki w mięcie


Produkty mleczne

· wyróżnienie – Igor Pietrzyk Przetwórstwo Farmerskie Sery Ślubowskie „Ser podpuszczkowy niedojrzewający”

· nagroda główna w podkategorii – Spółdzielnia Mleczarska DEMI w Górze „Ser twarogowy półtłusty”


Miody

· nagroda główna w podkategorii – Danuta Duda z Konradówki „Miód lipowy z Konradówki”


II. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego

· wyróżnienie – Andrzej Dębski Gospodarstwo Ekologiczne „Zielona Zagroda” z Pastewnika „Chleb żytni razowy z Rudawskiego Parku Krajobrazowego”

· wyróżnienie - Janina i Zdzisław Górniccy z Ratna Górnego „Dżem jeżynowy z Domu Tyrolskiego”

· wyróżnienie – Halina Zguda z Niedźwiedzic „Sernik świąteczny”


Przetwory owocowe

· nagroda główna w podkategorii – Zofia Kowalczyk Smak&Tradycja – Usługi Gastmobilne z Kłodzka „Powidła z dzikiej róży na zimno”


Przetwory warzywne

· nagroda główna w podkategorii – Halina Przystupa z Obory „Ogórki babci Hani”


Produkty zbożowe

· nagroda główna w podkategorii - Krzysztof Dziaduch P.P.H.U.Maszyny i Przetwórstwo Nasion Oleistych Ol’Vita z Mysłakowa „Olej lniany dr Budwig


Wyroby cukiernicze

·nagroda główna w podkategorii – Danuta i Marek Komuszyna z Oleśnicy Śląskiej „Pszenno – żytnie pierniki z Oleśnicy”


III. Napoje regionalne

·wyróżnienie – Maciej Karczewski „Maciejowy Sad” z Lutyni „Tłoczony sok wiśniowy

· wyróżnienie – Franciszek Kijewski z Chróstnika „Żenicha babci Czesi”


Napoje bezalkoholowe

· nagroda główna w podkategorii – Marta i Maciej Zawierucha Gospodarstwo Rolne z Rzeszówka „ Herbata sudecka wielokwiatowa”


Napoje alkoholowe

·nagroda główna w podkategorii – Piotr Pakos z Konradówki „Dębówka swojska”


IV. Inne produkty regionalne

· nagroda główna w podkategorii – Stowarzyszenie Koniczynka z Morzęcina Małego „ Pasztet z królika ze szpinakiem”

Dziewięciu laureatów ubiegłorocznej edycji ubiegało się o możliwość otrzymania nominacji do ogólnopolskiej nagrody „Perła 2013”, która zostanie wręczona podczas Wielkiego Finału Konkursu w czasie trwania Międzynarodowych Targów Spożywczych Polagra Food w Poznaniu. Komisja Konkursowa nominowała do ogólnopolskiej nagrody „Perła 2013” następujące produkty:

· „Ślężański olej rzepakowy” - Krzysztof Dziaduch P.P.H.U. Maszyny i Przetwórstwo Nasion Oleistych Ol’Vita z Mysłakowa

· „Makaron Witomari” – Marzena i Leszek Ciastoń F.H.U. Eksport – Import Witoszyce

· „Piwo Sobótka Górka 12” – Bartłomiej Bogdański, Piotr Sieniawski, Robert Kopeć Browarnia Sobótka Górka z Sobótki


Najlepsze danie i potrawa regionalna

Po dokonaniu oceny dań i potraw regionalnych jury, któremu przewodniczyła dr Aleksandra Swulińska - Katulska, ekspert kuchni regionalnej, członek Kapituły Krajowej postanowiła przyznać następujące nagrody:

· I miejsce – Agroturystyka „Świerkowe Siedlisko” z Karłowic za Kwasek włościański i Golce w sosie grzybowym z kapustą zasmażaną

· II miejsce - Janina Byczek Firma CARO z Boboszowa za Eko różę Kłodzką z polędwicy wołowej i Gulasz z ekologicznej wołowiny sudeckiej z ekologiczną białą kaszą gryczaną

·III miejsce - Jolanta Bogatsu Ośrodek Edukacyjno – Wypoczynkowy „Zagroda Grabownica” z Grabownicy za Śląską kartoflanka ze szczupakiem i Karpia w gruszce

Komisja Konkursowa nominowała do ogólnopolskiej nagrody „Perła 2013” potrawy:

· Kwasek włościański i Golce w sosie grzybowym z kapustą zasmażaną z Agroturystyki „Świerkowe Siedlisko” z Karłowic


Przewodniczący obu Komisji Konkursowych dr Aleksandra Swulińska – Katulska oraz Jan Zwoliński dokonali podsumowania konkursu i odczytali wyniki. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczyli dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Paweł Czyszczoń, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński oraz dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu Jacek Sołtys.


Podczas imprezy nastąpiło przekazanie certyfikatów i oznaczeń licencyjnych dziesięciu nowym podmiotom w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska, które wręczył Włodzimierz Chlebosz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i jednocześnie regionalny właściciel licencji Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.


Imprezie towarzyszył występ zespołu folklorystycznego Aster z Domasławia. Odwiedzający w sobotę Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu mogli skosztować prezentowane w punkcie degustacyjno – informacyjnym regionalne i tradycyjne produkty z Dolnego Śląska, które zostały nagrodzone w poprzednich edycjach konkursu, otrzymały prestiżową ogólnopolską nagrodę „Perła” lub zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na stole królowały wędliny z firmy Galicja z Niemczy, sery kozie z Gospodarstwa Ekologicznego Kozia Łąka z Łomnicy, chleb z młyna żytni na zakwasie z Młyna Usługowego w Jordanowie Śląskim, miody z pasieki Miodzio ze Sławęcina oraz oleje z Ol’Vity z Mysłakowa i soki z Maciejowego Sadu z Lutyni.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.