Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

20 lat Społecznego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski

Autor admin
Data utworzenia: 30 wrzesień 2013, 13:33 Wszystkich komentarzy: 2


20 lat  Społecznego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski

2 kwietnia 1993 r. swoją działalność rozpoczęło chojnowskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Przez ten czas grupa ludzi, którym nieobojętne jest ludzkie życie otoczyła opieką rodziny poszkodowane przez los. W ostatni piątek w Ceglanym Dworku odbyło się spotkanie jubileuszowe. Zaproszeni goście świętowali 20 lat działalności SSPDiMST czyli Społecznego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski.

- Pomysł narodził się we wrześniu i przynajmniej w części był wynikiem spostrzeżeń wyniesionych z obozu specjalnej troski. Można było dostrzec, że to z czym rodzice takich dzieci borykają się często latami, zyskać można dzięki fachowej pomocy w przeciągu dwóch tygodni. Zarówno w mieście jak i gminie takich dzieci mamy dosyć sporo. Dlatego też dnia 2 kwietnia 1993 roku zostało utworzone Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski – usłyszeliśmy od prowadzącej spotkanie Albiny Wilk. - Celem stowarzyszenia byłą opieka nad rodzinami poszkodowanymi przez los. Głównym zadaniem stowarzyszenia była organizacja zajęć rehabilitacyjnych i terapeutycznych dla chorych dzieci. Uczestniczyły one w spotkaniach integracyjnych takich jak: mikołajki, dzień dziecka i wiele innych. Coroczną tradycją stało się organizowane ognisko w parku miejskim. Dzięki licznym sponsorom dzieci wyjeżdżały na turnusy rehabilitacyjne.


Początki - jak zawsze - były trudne. Bez wsparcia ludzi i pełnego zaangażowania w działalność stowarzyszenia niesienie pomocy potrzebującym byłoby niemożliwe. Ciągła pomoc i wiara w sukces – bez tego by się nie udało. Za 20 lat ciężkiej pracy ludziom, którzy wspomogli działalność SSPDiMST podziękowały dzieci i młodzież wokalnymi występami i recytacją wierszy. Na twarzach gości dostrzec można było łzy wzruszenia, ale również radość.


- Do dnia dzisiejszego staramy się realizować cele, które przyświecały założycielom stowarzyszenia. Organizujemy dla naszych podopiecznych zajęcia rehabilitacyjne, terapeutyczne i spotkania integracyjne. Dzieci ze stowarzyszenia wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne. Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta pana Jana Serkiesa nasze dzieci mają możliwość bezpłatnego korzystania z chojnowskiego basenu. Zorganizowaliśmy dwa koncerty charytatywne, z których dochód w całości został przeznaczony na rehabilitację naszych dzieci – opowiadała o obecnej sytuacji w stowarzyszeniu pani prezes.


Aktualnie stowarzyszenie sprawuje opiekę nad 24 dzieci cierpiących na porażenie dziecięce, autyzm, zespół Downa i inne genetyczne choroby. Jak można było zobaczyć i usłyszeć są to dzieci pełne chęci do życia, wesołe, potrzebujące ciepła, zrozumienia i miłości, lecz również pomocy. Pomocy w życiu codziennym, a przede wszystkim pomocy specjalistów, dzięki którymi łatwiej im będzie zrozumieć otaczający je świat i przystosować się do życia w społeczeństwie, kiedy w przyszłości staną się już dorosłe.


Dzięki wsparciu wielu osób plany, które w momencie tworzenia stowarzyszenia wydawały się niemożliwością zostały spełnione. Każdy kolejny dzień niesie świeże pomysły. Aktualnie głównym celem jest utworzenie świetlicy terapeutycznej w Chojnowie. Dzięki niej dzieci i terapeuci mieliby odpowiednie miejsca do prowadzenia zajęć. Trzymamy kciuki za realizację planów i życzymy kolejny owocnych lat działalności stowarzyszenia!
Komentarze

Z tego co mi wiadomo to dzieci ze stowarzyszenia nie maja od roku ani rehabilitacji ani żadnych zajęć terapeutycznych... Przedsięwzięcia takie jak m.in koncerty charytatywne nie mialy miejsca od października tamtego roku kiedy to zmienił się zarząd. W tym roku dzieci nie byly również na turnusie rehabilitacyjnym. Wiec czy autor artykułu wyssał sobie zawarte w nim informacje z palca czy został zwyczajnie oszukany???
zgłoś komentarz
Z tego co mi wiadomo to dzieci ze stowarzyszenia nie maja od roku ani rehabilitacji ani żadnych zajęć terapeutycznych... Przedsięwzięcia takie jak m.in koncerty charytatywne nie mialy miejsca od października tamtego roku kiedy to zmienił się zarząd. W tym roku dzieci nie byly również na turnusie rehabilitacyjnym. Wiec czy autor artykułu wyssał sobie zawarte w nim informacje z palca czy został zwyczajnie oszukany???
Dzieci ze SSPDiMST ostatnie zajęcia miały od marca do czerwca tego roku do wiadomości osoby, która nie ma pojęcia o czym pisze. Koncerty charytatywne były organizowane przez rodziców a nie tylko przez Zarząd Stowarzyszenia. I przedewszystkim dzięki rodzicom to Stowarzyszenie nadal istnieje. Jeżeli chodzi o turnusy rehabilitacyjne odbywają się co roku, tylko w tym roku decyzją Zarządu pieniądze zostały w całości przeznaczone na rehabilitację. Korzystając z okazji chciała bym podziękować wszystkim rodzicom za pomoc, wspólną pracę i okazywane wsparcie. A anonimową osobę, która jest nam tak życzliwa zapraszam do siebie. Ponieważ zamiast rozsiewać plotki i wypisywać fałszywe informacje, może chciała by zająć się pracą na rzecz dzieci ze Stowarzyszenia.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform