Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

„Razem w pełni sprawni” - projekt realizowany przez Gimnazjum nr 2 w Chojnowie

Autor admin
Data utworzenia: 15 październik 2013, 11:48 Wszystkich komentarzy: 1


„Razem w pełni sprawni” - projekt realizowany przez Gimnazjum nr 2 w Chojnowie

Gimnazjum nr 2 w Chojnowie przystąpiło do udziału w drugiej edycji projektu organizowanego przez Fundację Promyk Słońca - „Razem w pełni sprawni”. W trakcie warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu wspólnymi siłami uczestnicy poznają odpowiedzi na wiele pytań dotyczących integracji uczniów z klas ogólnodostępnych oraz klas specjalnych.

Projekt „Razem w pełni sprawni” współfinansowany jest przez Województwo Dolnośląskie, a koordynowany przez wrocławską Fundację Promyk Słońca. Jest to druga edycja projektu. W zeszłym roku, z racji tego, że szkoły, które brały udział w projekcie swoimi działaniami zaskoczyły fundację, ta postanowiła zorganizować kolejną edycję.


W ramach projektu Gimnazjum nr 2 w Chojnowie otrzymało wsparcie finansowe, które przeznaczone zostało m.in. na zakup materiałów niezbędnych do prowadzenia działań. Z racji obecności klasy specjalnej w szkole część pieniędzy poszło na zakup sprzętu sportowego i materiałów pomocniczych takich jak np. gry logopedyczne.


Projekt „Razem w pełni sprawni” działa na trzech obszarach. Sześciu nauczycieli ze szkoły uczestnicząc w warsztatach zdobędzie odpowiednią wiedzę. Dodatkowo na terenie placówki mają miejsce działania integracyjne – dzieci niepełnosprawnych fizycznie z dziećmi z klasy specjalnej, dzieci o upośledzeniu umiarkowanym i głębokim. W chojnowskiej „Dwójce” w ramach działań wykonano pracę, która zdobić będzie parter szkoły, tuż obok klas specjalnych. W trakcie zajęć osoby pełnosprawne uczą się z jakimi przeciwnościami muszą zmagać się osoby, które są pełnosprawne fizycznie, a niepełnosprawne intelektualnie.


Ostatnim, trzecim etapem jest podsumowanie projektu. W Chojnowie odbędzie się w najbliższy piątek. Miejscowe gimnazjum wspólnie ze współpracującymi podstawówkami z Niedźwiedzic i Okmian zatańczą ZUMBĘ, wezmą udział w integracyjnych zajęciach sportowych.


Sporym atutem programu jest tzw. grupa specjalna, która współpracuje z Fundacją Promyk Słońca. Przy jej wsparciu odbywają się warsztaty, które są elementem zaliczenia projektu przez szkołę. Osoby należące do grupy mają pokazywać różne aspekty integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Jedno z takich spotkań odbyło się w zeszłym tygodniu. W sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 w Chojnowie krótki wykład i pogadankę przeprowadził Michał i Paweł. Ich historie idealnie pokazują, że z każdą niepełnosprawnością można normalnie żyć. Krótka prezentacja, a następnie rozmowa ukazała, że uczniowie „Dwójki” dzięki obecności klasy specjalnej inaczej reagują na osoby niepełnosprawne, znają zasady zachowań i współżycia z nimi.


Projekt „Razem w pełni sprawni” uwrażliwia. Dzięki niemu uczestnicy przestaną obojętnie przechodzić obok osób niepełnosprawnych. W ramach warsztatów poznali wzorce zachowań, które ułatwią im integrację oraz poznali potrzeby osób niepełnosprawnych. Przykłady dobrych praktyk zostaną opisane w publikacji fundacji zawierającej relacje z działań podejmowanych w szkołach.

Komentarze

Powodzenia
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform