Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Bokserzy w maskach tlenowych przeszli testy pod okiem doktora Bartosza Ochmana

Autor Maciek
Data utworzenia: 29 grudzień 2013, 09:46 Wszystkich komentarzy: 2


Bokserzy w maskach tlenowych przeszli testy pod okiem doktora Bartosza Ochmana

Reprezentanci Champion Chojnów Powiat Legnicki nie próżnują po świętach. Wczoraj w Chojnowie zjawiła się bardzo ważna osobistość w życiu wielu lekkoatletów - Bartosz Ochman będący specjalistą od przygotowania wydolnościowego sportowców. Jest on wielkim autorytetem w świecie polskiego sportu. Do tej pory pracował z wieloma znanymi i cenionymi osobistościami jak: Paweł Korzeniowski, Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, Albert Sosnowski. Ponadto z pomocy doktora Ochmana korzysta wiele klubów piłkarskich jak: Zawisza Bydgoszcz, Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze czy Śląsk Wrocław.

Bartosz Ochman w skrócie opowiedział o tym w jaki sposób takie testy wydolnościowe wpływają na dalszą karierę sportowca: " Jest to test typowo ergospirometryczny, który mierzy wydolność zawodnika, wydolność tlenową, potem w teście oceniane są progi metaboliczne, oceniany jest maksymalny pobór tlenu, oceniane są strefy w których zawodnik powinien pracować, aby np. spalić tkankę tłuszczową. Na podstawie tego testu można ocenić wiele parametrów zawodnika, wszystko zależy tylko od tego do czego chcemy je wykorzystać. Mamy tutaj parametry pracy serca, głównie jednak skupiamy się nad mięśniami - interesuje nas jak dużo tlenu zużywają mięśnie, pokazuje to na potencjał i jak ten potencjał możemy wykorzystać".

Trener Arkadiusz Lewandowski postanowił zaprosić Bartosza Ochmana w celu lepszego przygotowania swoich podopiecznych do nadchodzącego sezonu. Dzięki tak precyzyjnym testom wiadomo będzie, który z zawodników pracuje już na maksymalnym poziomie, a który ma jeszcze niewykorzystane zasoby energii.

"Takie testy mogą przygotować młodych sportowców przede wszystkim pod względem składu ciała. Jak ktoś będzie miał za dużo tłuszczu po zakończeniu badań otrzyma on precyzyjne informacje przy jakim tętnie najlepiej zbija tkankę tłuszczową. Kolejnym aspektem będzie intensywność na progach metabolicznych, musimy tutaj oddzielić dwie kwestie pierwsza to potencjał, a druga to zdolność do jego wykorzystania. Ten test pokazuje i potencjał i to na jakim poziomie znajduje się zawodnik w stosunku do swojego potencjału" podsumował doktor Ochman.

Dzięki takim poczynaniom nasi młodzi bokserzy już za dwa dni otrzymają indywidualne wyniki, dzięki którym trener będzie mógł podjąć odpowiednie kroki w stosunku do każdego zawodnika. Takie testy przynoszą tylko same pozytywy i pozwolą na odpowiednie przygotowanie sportowców do nadchodzącego sezonu. "Im wcześniej rozpoczną się takie działania tym lepiej i dla organizmu i dla zawodnika. Badania takie pozwalają zadbać o bezpieczeństwo każdego sportowca" - dodał Bartosz Ochman.

W krótkiej rozmowie trener Lewandowski wyjaśnił skąd i dlaczego wziął się pomysł przeprowadzenia takich szczegółowych testów: " Już od dawna zamierzałem przeprowadzić takie testy. Wcześniej pracowaliśmy z fizjoterapeutą Zagłębia Lubin, który wspominał mi o takich badaniach. Zdecydowałem się zaprosić Bartosza Ochmana z wielu powodów. Jednym jest fakt, że Łukasz Niemczyk kończy przygodę z boksem amatorskim i rozpoczyna zmagania wśród seniorów- już bez kasku. Ponadto reszta kadry rywalizuje również na poważnych imprezach krajowych i międzynarodowych. Uważam, że każdy dobry zawodnik musi być najpierw dobrym lekkoatletą żeby potem mógł dać z siebie wszystko w ringu. Po takich badaniach wyjdzie wszystko, czy trzeba im jeszcze dołożyć czy nieco zwolnić. Cel uświęca środki, jeżeli chcemy zajść jeszcze wyżej musimy zrobić to profesjonalnie. Dzięki sponsorowi, który nas wspiera, powiatowi, miastu mamy możliwość przeprowadzenia takich testów. Z tego co się orientuję jesteśmy jedynym klubem amatorskim, który wykonuje testy ergospirometryczne. W tych badaniach wyjdzie wszystko, jak szybko organizm się regeneruje i jak mogę pracować z poszczególnymi zawodnikami".

Pozostało tylko czekać na pierwsze zawody, w których reprezentanci Champion Chojnów Powiat Legnicki na pewno nie zawiodą i przywiozą do naszego miasta kolejne trofea.

Życzymy powodzenia


Komentarze

Bardzo profesjonalne podejście, co do pracy, ze strony trenera.
zgłoś komentarz
http://www.***.pl/index.php/nominowani-legnickie
Plebiscyt na Sportowca i Trenera e-legnickie.pl 10. Harkawy Kacper (Champion Powiat Legnicki, boks) 24.Mroczkowski Kamil (Champion Powiat Legnicki, boks)
TRENERZY:13. Lewandowski Arkadiusz (Champion Powiat Legnicki, boks)
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.