Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

„§ Masz Prawo”. Alimenty dla dziecka bez rozwodu. Czy to możliwe?

Autor DCP Bolesławiec
Data utworzenia: 12 marzec 2014, 10:20 Wszystkich komentarzy: 1


„§ Masz Prawo”. Alimenty dla dziecka bez rozwodu. Czy to możliwe?

Szanowni Państwo,

Podczas dotychczasowych spotkań w ramach projektu „§ Masz Prawo” spotkałem wiele osób – najczęściej matek – które nie są w stanie doprosić się swoich mężów o jakąkolwiek pomoc w utrzymaniu ich wspólnego potomstwa. Poczucie bezradności tych osób wzmaga powszechne – aczkolwiek błędne – przekonanie, że dochodzenie alimentów na drodze sądowej jest możliwe tylko równolegle lub po uzyskaniu wyroku rozwodowego.


Jak już wspomniałem, nic bardziej mylnego. Otóż rozwód nie jest wcale potrzebny, by na drodze sądowej skłonić nieodpowiedzialnego małżonka do łożenia na własne dzieci. Postępowanie sądowe o alimenty i postępowanie o rozwód nie łączą się i nie są od siebie wzajemnie uzależnione. Oczywiście możliwe jest ich dochodzenie w jednym postępowaniu, niemniej jednak jest to możliwość, a nie konieczność.



Obowiązek alimentacyjny

Czym jest obowiązek alimentacyjny? Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (dalej k.r.o.) określa obowiązek alimentacyjny jako obowiązek dostarczania dziecku, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, środków utrzymania i wychowania. Sam zakres świadczeń alimentacyjnych zależy zaś od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie. Są to tzw. świadczenia alimentacyjne wnaturze polegające na m.in.:

  1. Osobistych staraniach jednego z rodziców w zakresie zapewnienia potomstwu mieszkania, artykułów pierwszej potrzeby (np. żywność, ubrania, materiały szkolne)

  2. Osobistym – zaangażowanym – uczestnictwie jednego z rodziców w życiu codziennym dziecka.

W wypadku, gdy tylko jedno z rodziców realizuje swój obowiązek alimentacyjny w sposób opisywany powyżej obowiązkiem drugiego z nich jest pokrywanie w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania potomstwa. Mówiąc wprost, taki rodzic zobowiązany jest łożyć na dziecko określone sumy pieniężne.


A co jeśli jedno z małżonków odmawia dobrowolnego spełniania świadczeń alimentacyjnych?

Jest to pytanie oczywiście uzasadnione. Jak już wspomniałem istnieje możliwość pozwania takiego małżonka o alimenty.

Pozew o alimenty należy złożyć do Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich) właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. W przypadku mieszkańców miasta i gminy Chojnów będzie to Sąd Rejonowy w Złotoryi.

Pozew można oczywiście złożyć osobiście albo działając przez pełnomocnika procesowego (adwokata lub radcę prawnego).

Proszę pamiętać, że strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest z mocy ustawy zwolniona od ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata a nie chcą występować w sprawie same, mogą wnieść o ustanowienie dla nich pełnomocnika z urzędu.


Kto może złożyć pozew o alimenty?

Osobą uprawnioną do złożenia pozwu (powodem) jest dziecko. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie. Jeżeli natomiast mówimy o dzieciach niepełnoletnich, to wtedy Pani/Pan – jako przedstawiciel ustawowy dziecka – wnosi do Sądu powództwo, bądź ustanawia pełnomocnika.

W pozwie należy również wskazać konkretną sumę jaką dochodzimy od drugiego małżonka (pozwanego). Co istotne, suma ta odpowiadać powinna rzeczywistym kosztom jakie ponosimy na utrzymanie dziecka. Wysokość alimentów zależy nie tylko od usprawiedliwionych potrzeb dziecka ale i od możliwości majątkowych oraz zarobkowych rodzica. Dla udokumentowania ponoszonych na dziecko wydatków warto do pozwu załączyć wszelkie związane z tym faktem faktury i rachunki.

Obowiązek alimentacyjny orzeczony w wyroku przez Sąd trwa dopóki dziecko nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie. Z reguły nawet dorosłe dziecko, które uczy się lub studiuje, powinno być utrzymywane przez rodziców.


Dodatkowe wymagania pozwu

Oprócz oznaczenia Sądu, powoda i pozwanego oraz żądanej kwoty koniecznie trzeba wskazać, iż jest to pozew o zasądzenie świadczenia alimentacyjnego oraz dzień, od którego pieniądze mają być płacone. Warto wnieść o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Jeżeli, wiedzą Państwo, że sprawa nie skończy się na jednej rozprawie, bo druga strona uporczywie nie chce płacić na dziecko, anie macie Państwo środków na życie można wystąpić o tzw. zabezpieczenie przysługujących roszczeń. Oznacza to zobowiązanie pozwanego do zapłaty pewnej kwoty, zanim jeszcze zapadnie wyrok.


Mam nadzieję, że niniejszy artykuł pozwoli na, chociaż częściowe, rozwianie Państwa wątpliwości. Ewentualne pytania można kierować za pośrednictwem komentarzy. Z chęcią na nie odpowiem.






Komentarze

Please try Google before asking about Useful Product Guide 038a87_
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.