Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

IX Kresowiana w Białej - relacja

Autor Monika Ferenc
Data utworzenia: 26 wrzesień 2011, 11:57 Wszystkich komentarzy: 0


IX Kresowiana w Białej - relacja
IX Kresowiana w Białej

Ostatnia wrześniowa niedziela w Białej upłynęła przy dźwiękach lwowskich piosenek, a ukraińskie przysmaki dodatkowo pomogły przenieść się w okolice Lwowa.

„Kresowiana” rozpoczęła się Mszą Świętą. Po mszy przybyli goście mogli zasmakować w ukraińskich potrawach, kuchnia serwowała m.in.: kołduny, pierogi, barszcz, bigos, knysze i ciasta. Obok potraw kresowych na stoiskach można było dostać gofry, popcorn i słodycze. Jedzenia więc nie zabrakło. Dobrej zabawy również.
Na początku było coś dla ucha, piosenki z Lwowa i występ naszego chojnowskiego chóru Scoranta śpiewającego piosenki o tematyce patriotycznej:
Następną częścią było coś dla oka. Zespół „Lwowiacy” dał pokaz pięknych tańców ludowych, w ich repertuarze znalazły się tańce nie tylko skoczne, ale i również bardzo liryczne. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.W przerwach między kolejnymi występami „Lwowiaków” można było posłuchać płyt z ukraińskimi przebojami, do których zatańczył gospodarz imprezy ksiądz Krzysztof Bojko. Ten niespodziewany i zupełnie niezaplanowany punkt imprezy także przypadł widzom do gustu.
Kolejną częścią programu był występ zespołu „Kaskada” z Węglińca. Trzyosobowa grupa złożona z dwóch dziewczynek i jednego chłopca wzbudziła wiele emocji wśród zebranych.Po występie małych artystów z Węglińca nadszedł wreszcie czas na gwiazdę tegorocznej „Kresowiany” pana Stanisława Górki, znanego szerzej jako Zbyszek z Plebanii. Zebrani z przyjemnością wysłuchali piosenek i lwowskich tekstów w jego wykonaniu. Aktor nie zawiódł i widzowie nie raz wybuchali śmiechem, w trakcie jego występu.Jednak niewątpliwie najciekawszą częścią programu był spektakl teatralny „Śluby panieńskie” autorstwa Hrabiego Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów z Białej. Należy dodać, że wśród nich był również proboszcz parafii w Białej i gospodarz „Kresowiany” ks. Krzysztof Bojko. Mimo, że spektakl odbył się po występie profesjonalnego aktora, „amatorzy” z Białej wcale nie wypadli „blado”. Wręcz przeciwnie, było bardzo zawodowo, a kilka potknięć dodało tylko „smaczku” przedstawieniu.„Kresowiana” są imprezą cykliczną, organizowaną co roku przez wielkiego miłośnika i kresów wschodnich - ksiądz Krzysztof Bojko – jest on autorem wierszy o tematyce kresowej. Co roku o tej porze do Białej zjeżdżają ludzie z całego Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Wielkopolski i w tym roku goście nie zawiedli i bardzo licznie przybyli do malowniczego parku w Białej. Za rok odbędzie się X jubileuszowa „Kresowiana” podobno wyjątkowa.
Zobaczymy za rok, ale wierzę, że taka będzie.

Dla najbardziej wytrwałych organizatorzy przygotowali niespodziankę - zabawa taneczna pod gołym niebem. Do tańca przygrywał radny powiatu legnickiego Mikołaj Bidnyk.

Portal pełnił Patronat Medialny nad imprezą.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.