Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome?

Autor admin
Data utworzenia: 19 kwiecień 2014, 10:30 Wszystkich komentarzy: 2


Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome?

Święta Wielkanocne przed nami. 20 kwietnia zasiądziemy to stołów by spożyć świąteczne śniadanie, dzień później oblejemy rodzinę i bliskich zimną wodą korzystając ze Śmigusa-dyngusa. Sięgając pamięcią rok wstecz przypominamy sobie, że Wielkanoc wypadła ostatniego dnia marca. Skąd ta rozbieżność czasowa? Dlaczego święta te – podobnie jak Boże Narodzenie – nie obchodzimy jednego, konkretnego dnia? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do zaprzyjaźnionego przyrodnika, Jerzego Kucharskiego.

- Wszystkiemu winien jest Księżyc – tłumaczy Pan Jurek. - W 325 r. na pierwszym powszechnym soborze w Nicei ustalono, że święta Wielkanocne będą odbywać się w pierwszą niedzielę przypadającą po pierwszej pełni Księżyca po równonocy wiosennej. W tym roku pierwsza pełnia Księżyca po 21 marca (równonoc wiosenna) przypadła 15 kwietnia (wtorek). I tak mamy święta 20 kwietnia.

Wszystko stało się jasne. Dla zaprzyjaźnionych z matematyką podsyłamy również wzór, dzięki któremu wyznaczenie daty Wielkanocy w danym roku stanie się proste: http://www.matematyczny-swiat.pl/2013/04/algorytm-wyznaczania-daty-wielkanocy-w.html

- Korzystając z okazji życzę Państwu miłych i słonecznych Świąt – dodał Jerzy Kucharski. Przyłączamy się, życząc naszym Czytelnikom wesołych Świąt!



Komentarze

............
zgłoś komentarz
sorry za te kropki ale sprawdzałem czy działa bo nie zawsze komentarze się pojawiają
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.