Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Obchody 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (foto)

Autor admin
Data utworzenia: 03 maj 2014, 13:50 Wszystkich komentarzy: 1


Obchody 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (foto)

Dwa dni po Pikniku Europejskim rozpoczęliśmy świętowanie kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody upamiętniające to święto zaczęły się tradycyjnie przy obelisku, gdzie władze i wszyscy chętni złożyli kwiaty. Głos zabrał również Burmistrz Miasta Chojnowa, który przypomniał losy naszego kraju, momenty upadku i powstania, aż do czasów dzisiejszych, gdy możemy cieszyć się wolną Polską.

- Rok 2014 obfituje w doniosłe dla naszego narodu wydarzenia – rozpoczął tuż po godzinie 11.30 tuż przy obelisku swoje wystąpienie Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies. - Ledwie przed kilku dniami nasz wielki rodak papież Jan Paweł II został kanonizowany, a płynące naszą narodową dumą wyrazy uznania dla jego postaci i dokonań płynęły do Polski z całego świata – przypomniał ważne dla Polaków wydarzenie sprzed kilku dni. - 1 maja świętowaliśmy dziesiątą rocznicą przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. To co przez całe dziesięciolecia wydawało się nierealną mrzonką dzięki wspólnym wysiłkom i staraniom zarówno polityków różnych opcji jak i zwykłych ludzi stało się 1 maja 2004 roku, a dobre owoce tamtej decyzji rozkwitają dokonaniami w każdym polskim mieście czy gminie. Sami również tego doświadczamy pozyskując środki finansowe do naszego miasta. Wczoraj również po raz 10 obchodziliśmy dzień flagi. To czas na refleksję o szczytnych kartach naszej historii, naszego narodu. To także dobry moment by pamiętać o rozrzuconej przez dziejowe losy Polonii, której dzień również 2 maja świętujemy – mówił o wydarzeniach nasz burmistrz.
- Dzisiaj obchodzimy pamiątkę Konstytucji 3 Maja. Święto naszej narodowej dumy z dokonań naszych przodków. Myślę, że będzie to także dzień refleksji, myśli i modlitwy związanej z obecnym Państwem Polskim. Chciejmy łączyć dumę z dokonań przodków z dumą i poczuciem szczęścia, które towarzyszy naszemu pokoleniu w budowie współczesnego Państwa Polskiego – mówił Jan Serkies. - Spotykamy się w symbolicznym dla naszego miasta miejscu – przed obeliskiem upamiętniającym martyrologię naszych rodaków. Spotykamy się tu zawsze gdy chcemy wspólnie uczcić w godny sposób ważne dla naszego kraju i narodu rocznice. Jedną z nich jest bez wątpienia 223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja ustanowiona przez sejm 4-letni zwany wielkim 3 maja 1791 r. – kontynuował.
W trakcie kilkunastominutowego wystąpienia burmistrz wspomniał również o społeczeństwie obywatelskim - Jednym z podstawowych warunków powstania społeczeństwa obywatelskiego są wspólne korzenie, wspólna historia, to pobudza patriotyzm. Bez miłości ojczyzny nie można stworzyć społeczeństwa obywatelskiego. Wyciągnijmy naukę z naszej historii. (…) Mamy silną, piękną Polskę. Kraj w którym żyje się spokojnie, w pokoju, w jedności z Europą. Cieszmy się tymi przywilejami i dbajmy o naszą ojczyznę.
Wystąpienie burmistrza zakończyło się złożeniem życzeń zdrowia i radości z wolnej i rozwijającej się Polski. Kolejnym krokiem było tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem „Pamięci żołnierzom poległym w walce o niepodległość Ojczyzny i pomordowanym w obozach i łagrach zesłanych na Sybir”. Pamiątkowe wiązanki złożyli przedstawiciele samorządu miejskiego, gminy wiejskiej Chojnów, związku kombatantów i byłych więźniów politycznych Rzeczpospolitej Polskiej, reprezentanci związku sybiraków, przedstawiciele związku nauczycielstwa polskiego, reprezentacja nauczycielskiej solidarności oraz związku emerytów i rencistów.
Stamtąd pochodem ze sztandarami wierni udali się do Dużego Kościoła na mszę św. w intencji Ojczyzny.

Po części oficjalnej, już od godziny 15 w Rynku rozpocznie się część rozrywkowa. Na scenie wystąpi młoda chojnowska formacja Rok Starsi, dwie godziny później kultowa grupa bluesowa Kasa Chorych, muzyczny wieczór zakończą Photony, którzy rozpoczną granie około godziny 19. Zapraszamy na chojnowski rynek!


Komentarze

Tylko jak się ma do tych obchodów patriotycznych koncert w stylu "łubu dubu"
3 maja w samym centrum miasta?

Nie można było sprowadzić np. jakiejś orkiestry wojskowej lub przynajmniej poczciwych górali.
Koszmarny zespół i piekielnie głośny - czyli powtórka z "atrakcji" z zeszłorocznego lata.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform