Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Legnicki Festiwal SREBRO to nie tylko biżuteria!

Autor Galeria Sztuki w Legnicy
Data utworzenia: 08 maj 2014, 10:42 Wszystkich komentarzy: 0


Legnicki Festiwal SREBRO to nie tylko biżuteria!

Kulminacja tegorocznego Festiwalu SREBRO zbliża się wielkimi krokami. Wystawy (których w tym roku jest aż 20) czynne są od końca kwietnia, ale najgorętsze wydarzenia planowane są na majowy weekend 16-17. To będzie prawdziwy maraton artystyczny: w ciągu dwóch dni odbędą się wernisaże wszystkich wystaw, w tym wręczenie cennych nagród w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej KLASYKA.

Ale festiwal to nie tylko „srebro”, lecz również masa eventów związanych z biżuterią, albo z klasyką właśnie. Tytuł konkursu złotniczego tradycyjnie stał się kanwą letniego kina festiwalowego Silver Screen, które działa w tym roku pod hasłem: Srebro dla zuchwałych – klasyka filmowego gatunku od Casablanki do Avatara. Przez miesiąc, każdej środy w Galerii Ring prezentowany będzie jeden „klasyk” światowego kina. Na pierwszy wieczór (7 maja, godz. 18.00) zaplanowano „Brzdąca” Charliego Chaplina – niemal stuletni niemy film, który bawi i wzrusza mimo upływu lat.

Fotoklasyka to otwarta wystawa fotografii, na którą prace nadsyłać mogą wszyscy chętni, także amatorzy.

Zdjęcia mają odnosić się do różnie rozumianej klasyki. Na zgłoszenia Galeria Sztuki czeka do 11 maja, a dla zwycięzców przygotowano vouchery na wywołanie zdjęć ufundowane przez punkt FujiFilm znajdujący się w Galerii Piastów.

Do tego samego tematu odniosą się też prelegenci seminarium pt. Granice sztuki globalnej co roku towarzyszącego festiwalowi. Zaproszeni naukowcy, pedagodzy, artyści opowiedzą o klasyce w rzeczywistości ponowoczesnej.

W ramach SREBRA wysłuchamy też koncertu jazzowego duetu Gruszecki & Smoliński (Caffe Modjeska, 16 maja). Zaplanowano również mini recital Agaty Zubel, wokalistki i kompozytorki, której twórczość oscyluje pomiędzy operą i popem.

Natomiast od 12 maja w rynku festiwalowe warsztaty tworzenia biżuterii, akcje plastyczne i happeningi. W ich efekcie kamienny ring – symbol Festiwalu spoczywający na płycie rynku zmieni barwę na srebrną, a na starówce pojawią się srebrne akcenty. Akcje artystyczne przeznaczone są dla wszystkich chętnych, także zorganizowanych grup. Rozpoczynają się codziennie o godz. 15.00. Więcej informacji o eventach oraz program Festiwalu na stronie Festiwalu: silver.legnica.pl.O Legnickim Festiwalu SREBRO

Legnicki Festiwal SREBRO to najstarsze, największe i najważniejsze wydarzenie artystyczne w dziedzinie biżuterii w Polsce i jedno z największych w Europie. Organizowany jest od 1979 r., najpierw jako krajowy, a obecnie międzynarodowy przegląd sztuki biżuterii. W tym czasie w Legnicy pokazano ponad sto tys. obiektów współczesnej sztuki złotniczej z 200 krajów. Z biegiem lat Konkurs umiędzynarodowił się, zyskał hasło przewodnie (inne co roku), a w jury zasiadała plejada sław nowoczesnej sztuki złotniczej i designu z całego świata. Corocznie na MKSZ napływa kilkaset prac z ponad 40 krajów, ale nie tylko ten fakt uczynił z Legnicy stolicę złotniczego wystawiennictwa. Przyczyniły się do tego również: otwarta formuła oraz jakość i rozmach imprezy, podczas której prezentowanych jest grubo ponad tysiąc eksponatów na kilkunastu wystawach grupowych i indywidualnych. Części wystawienniczej towarzyszą katalogi oraz dyskusje i wykłady autorskie. Naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju imprezy było jej przekształcenie w festiwal (Legnicki Festiwal SREBRO), na którego kulminację ściągają artyści, krytycy, komentatorzy i miłośnicy biżuterii z całego świata. Festiwal składa się zwykle z kilkunastu wystaw artystów z Polski i zagranicy. Wystawom towarzyszą liczne, interdyscyplinarne wydarzenia, jak m.in.: sesja teoretyczna Granice Sztuki Globalnej, projekcje filmów, koncert, warsztaty, happeningi, etc. Festiwal odbywa się co roku w maju w Legnicy.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform