Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

XV-wieczna sztuka graficzna zagościła w chojnowskim muzeum (foto + video)

Autor admin
Data utworzenia: 12 maj 2014, 11:00 Wszystkich komentarzy: 0


XV-wieczna sztuka graficzna zagościła w chojnowskim muzeum (foto + video)

W piątkowe popołudnie w Muzeum Regionalnym w Chojnowie odbył się wernisaż wystawy „Grafika” legnickiego artysty Grzegorza Fijałkowskiego. Zdobiące ściany muzeum prace powstawały w ciągu ostatnich siedmiu lat. Niektóre z nich to miedzioryty czyli prace wykonane najstarszą techniką graficzną na metalu, stosowaną już w pierwszej połowie XV wieku.

- Przyznam się szczerze, że nie znałem pana Fijałkowskiego, chociaż jestem legniczaninem. Usłyszałem o nim rok temu i dzięki ulotce zainteresowałem się tym co robi – mówił o autorze prac Jerzy Janus, dyrektor chojnowskiego muzeum. - To co Państwo widzicie historycy sztuki zwykli określać mianem weduty. Widoki miast nazywamy właśnie wedutą. Tym się specjalizuje pan Grzegorz – kontynuował dyrektor.
Zdobiące ściany muzeum prace przedstawiają przede wszystkim miasta Śląska, wyjąwszy jeden widok Żurawia Gdańskiego. Znaleźć mogliśmy również bliskie nam widoki - Pan Grzegorz dorobił kilka grafik związanych z naszym miastem. To są dzieła które powstały w tym roku, a nie jest to prosta sprawa – poinformował we wstępie Jerzy Janus.

Grzegorz Fijałkowski jest samoukiem. Sztuką zainteresował się w 1976 r. czyli bardzo wcześnie, ale dopiero w 2007 r. zaczął zajmować się grafiką. - Jestem pełen uznania dla Pańskiego talentu i pracy jaką Pan włożył – kończył swoje wystąpienie dyrektor muzeum.
W trakcie spotkania sporą atrakcją była możliwość zmierzenia się z techniką miedziorytu. Na specjalnie przygotowanym stanowisku każdy mógł stworzyć swoje małe dzieło. Jednak na tym nie koniec – wśród gości wylosowano dwie osoby, które otrzymały dwie prace autorstwa Pana Fijałkowskiego.

Wystawa prezentuje 73 prace, głównie suchoryty zwane również „suchą igłą”. Podziwiać można na niej również miedzioryty, bardzo starą technikę znaną już w XV wieku. - To jest sztuka, trudna, wyrafinowana, nie dla każdego. W tym gustują esteci – usłyszeliśmy w prelekcji.

Prace legniczanina gościć będą w chojnowskim Muzeum Regionalnym do końca maja.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform